Народний депутат про необхідність забезпечення фінансування навчальних закладів профтехосвіти

Профільний комітет Верховної Ради України рекомендував парламенту прийняти проект Закону народного депутата України Тараса Батенка №7268-1 щодо забезпечення фінансування навчальних закладів професійно-технічної освіти з бюджетів різних рівнів за основу. 20 березня 2019 р. на засіданні Комітету з питань науки і освіти розглянули надважливе для закладів профтехосвіти питання – їх фінансування. Як зазначає член комітету, народний депутат України Ірина Констанкевич, свою помилку визнали навіть представники Міністерства фінансів. А полягає вона ось у чому: з 2016 року, всупереч ст. 53 Конституції, яка передбачає, що держава забезпечує професійно-технічну освіту, утримання закладів професійно-технічної освіти було передане на місцеві бюджети. Внаслідок цього утворилася складна ситуація – замовлення на підготовку робітничих кадрів почало різко скорочуватися, дефіцит робітничих кадрів на ринку праці гострий, виїзд молоді за кордон масовим.
Чинне законодавство передбачає освітні субвенції з державного бюджету лише на покриття видатків закладів профтехосвіти з надання повної загальної середньої освіти.
Додатково такі заклади мають отримувати кошти у вигляді субвенції місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази й на виконання державного замовлення з підготовки фахівців за спеціальностями загальнодержавного значення. Решту видатків мають фінансувати з місцевих бюджетів.
Однак на практиці фінансування професійно-технічної освіти за державним замовленням не забезпечується належним чином. Через фактичну відмову держави від своїх гарантій окремі області припинили фінансування профтехосвіти.
Це, у свою чергу, призвело до заборгованості із заробітних плат та проблем зі стипендіальним забезпеченням учнів, їхнім харчуванням і оплатою житлово-комунальних послуг.
Проект закону №7268-1, який зареєстрований у парламенті ще у 2017 році має на меті виправити цю ситуацію та розблокувати фінансування професійно-технічної сфери. Та його просування та розгляд у комітетах Верховної Ради України виявився надзвичайно повільним. І не дивно, адже йдеться про багатоканальне фінансування, джерелами якого є державний бюджет, обласний та інші можливі. «Документ забезпечить фінансування закладів професійно-технічної освіти за рахунок державного та місцевих бюджетів. Зараз фінансування цих закладів передбачено лише на місцевому рівні. Сподіваюся, професійно-технічна освіта знайде підтримку у бюджетному Комітеті та парламентській залі», - зазначає народний депутат України Тарас Батенко.
Тарас Подвірний