27/12/2019

НАШІ

Джеймс ОЛДРІДЖ: «Найкращі, найщасливіші спогади...»

Гарольд Едвард Джеймс. З цих трьох своїх імен Олдрідж найбільше любив останнє. З ним і увійшов у світову літературу як автор 40 романів, багатьох оповідань, статей, 30 новел, п’єс, сценаріїв телесеріалів. Батько був корінним англійцем, а місце народження письменника – глухе село в Австралії. В Англію переїхав у 1938 році.


Гарольд Едвард Джеймс
   Батьки змогли дати одному з п’яти дітей лише початкову освіту. Щоб навчатися далі, юний Джеймс підробляв на овочевих складах, розсильним у редакції газети. Освіту здобував у вищій школі – спеціальному комерційному коледжі, Лондонській економічній школі, Оксфордському університеті і Лондонській авіаційній школі.
   Напередодні Другої світової війни став військовим кореспондентом. Побував у Норвегії, Греції, Єгипті, Лівії, Ірані, Фінляндії і на багатьох театрах воєнних дій. Відвідав і Радянський Союз, де пробув майже рік. Незабутні враження залишились у письменника від України – Криму, Києва, Львова, після відвідин якого писав: «Повернувшись в Англію, ми збережемо найкращі, найщасливіші спогади. З привітом і захопленням – ваш англійський друг і його сім’я».У столиці України зустрічався з читачами, давав інтерв’ю. 11 березня 1964 року київська «Робітнича газета» надрукувала статтю «І в мені частка України». В ній Олдрідж зізнавався: «Україна нагадує мені країну мого дитинства Австралію».
   Хрестоматійним твором Джеймса Олдріджа стало оповідання «Останній дюйм», в основу якого вічна тема – батьки і діти. Мати покинула родину, відносини з батьком, який втратив роботу, у десятилітнього Деві були складними і, здавалося, зовсім неможливим, що вони колись знайдуть спільну мову – сторонні люди. Але випадок, який ледь не забрав їм життя, все змінив. Бен Аміно взяв сина у ризиковану подорож до Акулячої бухти, що в Єгипті, відірваної від світу. Там був важко травмований акулами. Деві довелося вести літак. Найскладніше при посадці – подолати останній дюйм до землі, 2 метри 54 сантиметри. Деві вдалося врятувати себе і батька, і той тільки в цій критичній ситуації зрозумів, який героїчний в нього син. Бен подолав «останній дюйм» у стосунках з сином, полюбив його, зріднився., вірив, що «добереться до самого серця хлопчини», «заради нього віддасть усе». Справді, і українських батьків і дітей можуть зблизити спільні дії і випробування. Це відчув письменник: «На мою думку, будь-який український хлопчик може впізнати себе в героях моїх дитячих оповідань».
   Новела була написана під час відпочинку автора на Чорноморському узбережжі Кавказу. Олдрідж сам визначив головну особливість своїх творів: «У мох творах головна тема завжди одна – вибір. Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду».
   Як учасник світового руху боротьби за мир відзначав: «Сьогодні накопичено стільки зброї, що на останній дюйм перед катастрофою опинилося людство. Кожен має усвідомити відповідальність за долю світу, цивілізації. Щоб останній дюйм не був пройдений. Щоб були Люди на Землі...».
Це мета і нашої Держави.

Ірена ЛУКАЧУК, учитель - методист