Мандрівка «Золотою підковою»

Новороздільська ЗШ№2

Погожої осінньої недільної днини напередодні канікул учні 6-х та 7-го класів разом з класними керівниками Горбачевською У. А., Стегній М. М. і педагогом-організатором Балацькою С. Й. вирушили у мандрівку. Слід зазначити – це була давня мрія учнів – побувати у замках. Школярі із захопленням слухали історію заснування, розглядали експозиції та намагались найбільше зафіксувати на камеру.

Найпершим замком, який відвідали учні – Золочівський. Це унікальна пам’ятка XVII ст. Замок зведений на кошти Якуба Собеського у 1634 р. як оборонну фортецю. У дворі замку є великий Китайський палац – унікальна пам’ятка архітектури, яких у Європі лише три. Китайський палац збудований для дружини Яна Собєського у вигляді ротонди. Він оточений земляним валами з бастіонами. Це дозволяло використовувати у разі необхідності гармати. За історію свого існування замок побував у руках поляків, австрійців та радянської влади. Цей замок – справжня перлина архітектури, що є окрасою всієї західної України.

На подвір’ї замку знаходяться великий камінь бажань, вагою 1 тонна., привезений у 2000 р. із села Новосілки Золочівського району. На ньому напис невідомою мовою. Пов’язана знахідка з орденом тамплієрів. Туристи загадують біля нього бажання.

Другим замком, який відвідали юні мандрівники був Підгорецький замок. Цей замок є пам’яткою архітектури епохи пізнього Ренесансу і бароко. Збудований у XV ст. на замовлення коронного гетьмана Станіслава Концпольського. Відомий архітектор Гійом де Боплан створив проект укріплень. Довкола перед бастіонами були викопані дуже глибокі рови, а перед в’їзною брамою влаштований підйомний міст.

Цей замок був поєднанням магнатської резиденції і оборонної фортеці. Заможні роди Конецпольських, Собєских, Жевуських та Сенгушок не шкодували коштів на цей замок.

Ізюминкою Підгорецького замку є легенда про Білу Пані-привид Марії Жевуської, який ніби з’являється тут час від часу. Найчайстіше привид молодої графині бачили у підвалі або на сходовій клітці.

Наші учні теж спробували зафіксувати, дослідити, чи це правда. І їм таки вдалося… На багатьох фото та відео дійсно були відзняті незрозумілі тіні білого кольору, чого нам ніхто не зміг пояснити, а учні ще довго ділилися враженнями.

Ну і звичайно, яка «Золота підкова» без Олеського замку, якій вважають однією з найстаріших фортець України часів Київської Русі. Перші згадки сягають 1327 р. Важають, що замок побудували син Юрія Львовича Лев або Андрій. У 1340 р. – замок належить литовському князю Любомиру, а згодом переходить до польських магнатів Даниловичів, Жевуських, Конецпольських. У 1629 р. у цьому замку народився майбутній польський король Ян III Собеський, за якого згодом замок отримує статус королівської резиденції. У 1970 р. Борису Возницькому вдалось перетворити на музей – заповідник. Згодом розпочались реставраційні роботи і на сьогодні він має первозданний вигляд. Тут налічують близько 1,5 тис. експонатів. Серед них вражає картина «Битва під Віднем» Н. Альтомонте. Тут відбулись зйомки фільмів «Королева Бона», «Три мушкетери»», «Огнем і мечем». Замок оточений мальовничим парканом.

Побували на екскурсії, послухали цікаві розповіді і учні ще раз переконались, що історія нашої держави захоплива і героїчна. У нашій державі є багато цікавих місць. Потрібно пізнавати глибину минулого, досліджувати, мандрувати. Діти отримали море вражень та емоції і були щиро вдячні батькам, які допомагали здійснити їх давню мрію.

* * *

Козловська Діана, 6-А клас: «Мені найбільше сподобалось у Золочівському замку. Там було багато старовинних картин. Я купила багато сувенірів. Очкую наступної подорожі».

Коваленко Аліна, 6-Б клас: «Це була найкраща поїздка в моєму житті. Я і не уявляла, що може бути так цікаво. На території Золочіського замку мене вразив Китайський палац і камінь бажань. Ще цікавішим виявився Підгорецький замок, де мені вдалося зафіксувати на фото… білу Пані…. В Олеському замку теж багато цікавого. Дуже вдячна вчителям, що організували таку поїздку. Завдяки цьому я дізналась багато цікавого про наше минуле».

Чапурін Максим, 6-А клас: «Найбільше сподобався Підгорецький замок. Вражає своїм масштабом, а ще захопливою історією про білу Пані, яку ми намагались побачити».


Мар’яна СТЕГНІЙ, вчитель історії ЗШ №2
Фото Світлани БАЛАЦЬКОЇ