І СЛОВОМ І ДІЛОМ!

Тарас Батенко: «Питання землі – це не питання ігрищ»

Виступ народного депутата України щодо питання відкриття ринку землі з трибуни парламенту 13 листопада 2019


«Ми, як і більшість української нації, сьогодні переконані, що земля це питання національного суверенітету. Ми знаємо останні соціологічні опитування, які проведені в Україні - 68% наших громадян проти відкриття ринку землі.

Звертаюся до монобільшості в цьому парламенті, яка сьогодні, як і Президент України Володимир Зеленський, здобули більшість голосів виборців у травні та липні цього року, не йдіть у розріз позиції суспільної думки сьогодні. Переконуйте громадян, проводьте відкритті зустрічі, а не закриті зустрічі на закритих засіданнях комітетів, спілкуйтеся з громадськістю під стінами парламенту.

Сьогодні під Верховною Радою зібралося велелюдне віче всеукраїнської аграрної ради та політичних партій. Ми не хочемо політизувати це питання, але ми хочемо через дискусію досягнути істини та компромісу в ньому. Адже, якщо 68% громадян «проти», а монобільшість«за», то де ця більшість, яку ви сьогодні представляєте в парламенті України? Насамперед, ми хочемо розуміти, що питання землі – це не питання ігрищ. Тому що рейтинг та довіру людей можна втратити швидко, а землю можна позбутися раз і назавжди.

В нас немає інвентаризації землі в Україні, немає об’єктивної ринкової вартості землі, немає державного земельного банку, як і джерела фінансування викупу землі для дрібних фермерів. Однак, є у нас невеликі олігархічні структури, які потім можуть в подальшому перепродувати українські землі для іноземних громадян та компаній. Ми не можемо продати нашому фермеру землю під 2-3% річних, як це є в європейських країнах, в Україні він може лише взяти кредити мінімум під 18-20%! Ми навіть не знаємо, чи МВФ вимагає від нас офіційно продажу землі, а ми такі вже заручники цієї міжнародної організації, що буквально сьогодні-завтра уже вимушені ставити в порядок денний та приймати доленосне рішення по українській землі.

Для мене показовим є приклад Латвії, яка відкрила ринок землі для країн-членів ЄС та миттєво розпродала своє ОСГ (особисте селянське господарство) шведському, норвезькому, данському капіталам. А потім самі латиші орендували у датчан землю, оскільки не мали достатньо своєї. Тому ми так договоримось до абсурду. Ми маємо створити такі запобіжники, щоби ніякі фірми через третіх осіб не могли користуватись нашою землею.

Нагадую, що у нас незакінчена війна, в нас суспільство сьогодні розколоте тим, як її закінчувати т.зв. формулою Штайнмаєра. Тому сьогодні ми входимо в дуже небезпечну полосу протистоянь і я вважаю, що це може відбитися на соціальній стабільності в суспільстві. Ми розуміємо, що сьогодні в світі відбувається боротьба за майбутні продовольчі ринки в Україні. Депутатська група «За майбутнє» як і громадськість вважаємо, що повинно бути накладено мораторій на ринок землі. Ми повинні йти на референдум і спитати людей, коли вони хочуть і в який спосіб відкрити ринок землі. Давайте нарешті прислухатися до людей!».