Реванш ближче, чим нам здається, – Олег Дуда

Чи є загроза російського реваншу в Україні і як цьому протидіяти? Про це та інше ми поспілкувалися з кандидатом у народні депутати від «Європейської Солідарності» по округу №123, лікарем-хірургом Олегом Дудою.

Олег Дуда
- Зараз ми спостерігаємо, як країна неминуче наближається до проросійського реваншу. Є відчуття, що після виборів 21 липня можуть статися незворотні зміни...

- Такі відчуття дійсно є, але не потрібно боятися. Потрібно просто зробити правильний вибір на виборах і у такий спосіб захистити Україну від реваншу. Розумієте, реваншисти, а це різноманітні політики та політичні сили, які не приховують свою відверту симпатію до Росії, зараз смакують свій тріумф. Єдине, що їх стримує – це те, що вони іще не у парламенті. Саме тому наше з вами завдання зробити усе можливе, аби їх у новому парламенті було як можна менше.


- Ми все частіше чуємо погрози скасувати мовний закон та відмінити декомунізацію. Це можливо?

- Те, що зараз відбувається за мовчазної згоди нової влади – це просто якесь безглуздя. Усе те, до чого ми, українці, прагнули усе життя, за що боролися і що нарешті отримали, опинилося під великим знаком питання. Ми наче зависли у повітрі після п’яти років чіткої проукраїнської позиції влади.

Ми бачимо, як піднімають голови проросійські сили і як в Харкові повертають проспект Жукова, кривавого маршала та приспішника Сталіна. Ми бачимо, як легко суд скасував рішення про перейменування проспектів Бандери та Шухевича у Києві. Що це, якщо не наступ? Ми повинні опиратися цьому. Наш шлях – це рух до ЄС та НАТО. Іншого бути не може! Лише від нас залежить, чи ми залишимося господарями на своїй землі, чи чужинці пануватимуть над нами.

Тим дивнішими для мене виглядають заяви деяких «нових» політиків, які начебто мають патріотичну позицію, але разом з тим говорять про можливість скасування мовних квот. Маю зауважити, що такі дії неминуче вплинуть на позиції української мови в інформаційному та культурному просторі.

Щодо мови, то тут моя позиція однозначна - Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» треба захистити. І ми це робитимемо! Ми розпочали ці процеси і нам їх завершувати. На сьогодні ми маємо сильну та патріотичну команду, яка здатна відбивати атаки ворога.


- Яким є ваше ставлення до пропозиції надання російській мові статусу регіональної для Донбасу?

- Це абсолютно неприйнятно. Донбас – це Україна! Жодних компромісів бути не може. Без українізації цього регіону, на фоні потужної російської пропаганди, ми ніколи не досягнемо бажаного для України ефекту. Донбас – це місце, де живуть українці. Вони знають та розуміють українську мову. А політики, які називають себе «новою командою», краще б обдумали реальні плани повернення тимчасово окупованих територій, бо жодні такі подачки не матимуть ефекту, поки там діє російська окупаційна влада.


- А як тоді нам повертати ці території?

- Нам потрібна сильна дипломатична позиція. Перша реакція нової влади на те, що російську делегацію повернули в ПАРЄ, просто шокує, адже це мовчанка. Нова влада демонструє слабкість, а наш ворог розуміє тільки силу. Саме тому парламент має бути сильним і рішучим. Ми повернемо тимчасово окуповані території прикладом достатку українців. Так, у нас попереду багато реформ, але ми мусимо довести цю справу до логічного завершення. У нас немає куди відступати. Ми маємо рухатися в ЄС та НАТО, адже саме це закріплено в Конституції України.

Одне можу сказати точно – нам не допоможуть телемости, які організовують російські пропагандисти та їхні посіпаки в Україні. Я обурений анонсованим російською пропагандою проєктом «Надо поговорить!». Начебто українці та росіяни мають поговорити без посередників. Про що нам говорити? Про 13 тисяч вбитих росіянами українців? Єдине, про що ми можемо поговорити, так це про те, чи готові росіяни, їх діти та онуки сплачувати нам репарації за анексію територій та військові злочини. До - поки російські солдати не заберуться з нашої землі, говорити з росіянами немає сенсу.


- Під час зустрічей про що Вас найчастіше запитують?

- Найперше, я хочу подякувати усім за підтримку, яку я відчуваю під час зустрічей. Дякую також за велику кількість запитань. Звісно, людей турбують реформи, а точніше, їх завершення. Питання освіти та медицини, безумовно, лідирують серед усіх питань. Зрозуміло, що потрібно терміново доводити до логічного завершення медичну реформу. У нас відбулося реформування первинної ланки медицини. Тепер люди мають сімейних лікарів, але відкритим залишається питання вторинної ланки. Розуміємо, що лікарі, які мають профільний напрямок роботи, отримують в рази менше за своїх колег, сімейних лікарів. Таких нюансів маса як в медицині, так і в освіті. Попереду дуже багато роботи.


- Які питання у новому парламенті для вас будуть пріоритетними?

- Звичайно, що це, насамперед, захист інформаційного простору, захист мови та нашої історії, добробут громадян, завершення реформ. Звісно ж, багато роботи щодо реформування медичної галузі. Безпекові питання, які сьогодні є фундаментальними для нашої держави – рух України в ЄС та НАТО. У новому парламенті на нас чекає важка боротьба, а тому кожен ваш голос важить, як ніколи. Права на помилку у нас немає!


Розпитувала Христина СЛЮСАРЧУК