Врятувати мешканців від холодів: у понеділок виконком та сесія ради оперативно прийняли необхідні рішення для подальшого процесу запуску...

Резонансна заява міського голови Андрія Мелешка про відставку у зв’язку із погіршенням стану здоров’я, а також заява його першого заступника Мирослава Лепкого, про те, що він з 31 жовтня полишає займану посаду за власним бажанням, які з невеликим інтервалом прозвучали у четвер, 24 жовтня, на другому пленарному засіданні 50-ої сесії Новороздільської міської ради, боляче вразили новороздільців. Насамперед тому, що це було зроблено у найвідповідальніший для городян період напередодні грядущих холодів – тоді, коли треба було у лічені дні – години мізкувати і мізкувати спільно з виконкомом, з депутатами, з юристами та фінансистами, аби прийняти єдино правильний каскад рішень, аби і закон не порушити, і виконати сумнозвісний пункт рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо недопущення зриву опалювальго сезону у Новому Роздолі та Новояворівську про погашення заборгованості працівникам ТЕЦ ПП «Гарант Енерго М» шляхом співфінансування з обласного та місцевих бюджетів. І цей алгоритм оптимального вирішення проблеми слід було напрацювати чимскоріш, що дало б можливість чимшвидше подати централізоване постачання у садочки, у навчальні заклади, у домівки городян...
Але, схоже, стресові ситуації та повсякденна напруга, які у крайні місяці стали незмінними супутниками буття міського голови, породженими насамперед неефективною діяльністю менеджменту ПП «Гарант Енерго М», і які невидимо підточували його здоров’я, врешті довели Андрія Романовича, який і раніше, подейкують, мав проблеми із серцем, як кажуть, до ручки. Тож він і вирішив зійти з дистанції, аби вкрай складну справу забезпечення міста теплом довершили міцніші, витриваліші колеги із владного пулу міської ради.
Отакою, власне, видається вашому автору версія щодо демаршу міського голови. Слід додати, що у соцмережах звучать різкіші трактування мотивів вчинку А. Мелешка із домінуючою квінтесенцією – капітан не повинен покидати корабель.
До честі міського голови, він знайшов у собі сили, щоб, чи то вже цього ж дня після озвученої заяви, чи то наступного, не піти опустивши руки на лікарняний чи то лягти у лікарню, а ще, наскільки дозволяло здоров’я, у п’ятницю, 25 жовтня, взяти участь у третьому пленарному засіданні сесії міської ради, на якому всебічно і відверто обговорити тривожну колізію із опалювальним сезоном та спільно прийняти важливе рішення про рекомендацію виконкому віднайти необхідний фінансовий ресурс, аби збільшити міський резервний фонд, наскільки дозволяють фінансові можливості. Забігаючи наперед, відзначимо, що таке рішення виконком прийняв.
Утім, зважаючи на необхідність поінформувати читачів, у якому хронологічному порядку розвивалися події після шокуючих громадськість міста заяв про вказані вище відставки, власне, спочатку зупинимось на хоча б головних із них.

Мирослав ЛЕПКИЙ: «Свою заяву про відставку тимчасово відкликаю, аби не зірвати роботу виконавчого комітету. Головне зараз – оптимізувати зусилля на запуск централізованого теплопостачання»
(із виступу на апаратній нараді у понеділок, 28 жовтня)
«Аби прояснити ситуацію, ще раз нагадаю, що разом із заявою міського голови Андрія Мелешка про відставку за станом здоров’я, я також у четвер, 24 жовтня, озвучив заяву про звільнення з посади 31 жовтня за власним бажанням. Оскільки працювати у міську раду я прийшов разом з міським головою, то, вважаю, що мені слід разом з Андрієм Романовичем і піти з владної команди. Щоб не виглядало, що тримаюся за посаду. Вважаю, що так буде чесно і хай на зміну прийдуть і працюють у міськраді інші. Це по-перше.
По-друге, оскільки депутатський корпус не прийняв відповідного рішення, згідно із заявою А. Мелешка про відставку, тому, щоб не паралізувати роботу виконавчого комітету, сьогодні я написав заяву про відкликання своєї заяви про звільнення за власним бажанням, яку завізував міський голова. Підкреслю, ця заява буде чинною до моменту обрання нового першого заступника міського голови. А коли буде прийнято депутатами рішення про задоволення заяви міського голови, відповідно, буде обраний перший заступник, от тоді я всім щиро подякую за співпрацю. Так що надалі працюємо у штатному режимі, щоб нас не звинуватили в якомусь саботажі, зривів роботи виконавчого комітету. Додам, що всі питання, що стосуються діяльності депутатського корпусу, проведення пленарних засідань, поки міський голова перебуває на лікарняному та поки депутати не розглянули його заяву про складання повноважень у зв’язку із станом здоров’я, знаходяться у віданні секретарки ради Ірини Кравець.
Тепер про наступні дії у зв’язку із вирішенням проблеми опалювального сезону. Відзначу, що на сьогодні підписано розпорядження А. Мелешка про те, що першому заступнику міського голови буде надано право підпису на всіх необхідних документах. Отже, сьогодні о 10.00 год. відбудеться засідання виконавчого комітету, який розглядатиме рішення третього пленарного засідання сесії міської ради від 25 жовтня: зокрема, рекомендувати збільшити розмір резервного фонду, а також буде запропоновано прийняти рішення про початок з 1 листопада 2019 року опалювального сезону, оскільки за прогнозами метеорологів найближчими днями температура атмосферного повітря понизиться до позначки нижче + 8 градусів».
* * *

Стосовно навчальних закладів міста перед запуском опалювального сезону
Стосовно режиму роботи навчальних закладів міста у період перед запуском опалювального сезону М. Лепкий зазначив: «Учні освітянських закладів протягом поточного тижня продовжують навчатися, а з наступного понеділка згідно із відповідним розпорядженням ідуть на канікули. Попередньо визначено, що на 2-3 тижні, бо саме стільки необхідно часу для проведення пуско-налагоджувальних робіт для запуску ТЕЦ централізованого теплопостачання у місто. Власне, з цієї причини у школах та, імовірно, у дитячих садочках (але про ситуцію у ДНЗ ще треба додатково обговорити з керівництвом відділу освіти), будуть оголошені канікули (з цього приводу у понеділок буде проведено окрему нараду)».

Для забезпечення рішення обласної комісії з ТЕБ та НС резервний фонд міськради збільшено. Також прийнято рішення про початок опалювального сезону 2019-2020 рр. з 1 листопада 2019 р.
(Із засідання виконавчого комітету 28 жовтня о 10.00 год.)
Засідання виконавчого комітету розпочав перший заступник міського голови Мирослав Лепкий, поінформувавши членів виконкому та групу присутніх – представників міських громадських організацій, мешканців міста – про те, що у п’ятницю, 25 жовтня, на пленарному засіданні 50-ої сесії міської ради депутати доручили виконавчому комітету надати пропозиції щодо формування резервного фонду міського бюджету до максимального розміру, який може бути передбачений. Зокрема, продовжив промовець, «згідно із Бюджетним Кодексом максимально допустимий резервний фонд міського бюджету може складати до 1 % від загального фонду міського бюджету. На даний момент в наявності міського резервного фонду є 50 тисяч гривень. А максимальна сума, на яку цьогоріч можна збільшити резервний фонд міського бюджету, становить 2 мільйони 308 тисяч гривень. Отож нам належить прийняти відповідне рішення».
* * *
Згодом було розглянуто проект рішення «Про початок опалювального сезону 2019 -2020 років». Із доповіддю виступила начальниця відділу житлово-комунального господарства Новороздільської міської ради Наталя Пасемко, після обговорення якої члени виконкому одноголосно проголосували за вказаний проект рішення.
Далі члени виконкому розглядали стрижневе питання порядку денного - «Про погодження внесення змін до показників міського бюджету». Начальник фінансового управління Ігор Ричагівський насамперед відзначив, що згідно з рішенням обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про погашення заборгованості працівникам ТЕЦ ПП «Гарант Енерго М» шляхом співфінансування з обласного та місцевих бюджетів Новороздільська міська рада зобов’язана долучитися до цього процесу, зокрема, виділити необхідну суму із резервного фонду, щоб скооперовано скерувати через відповідний механізм кошти з резервних фондів у вказане приватне підприємство з метою запобігання зриву опалювального сезону у Новому Роздолі.
«Слід мати на увазі, - наголосив Ігор Іванович, - що згідно з Постановою Кабінету Міністрів, у якій дається роз’яснення, куди і як саме може використовуватися резервний фонд з міського бюджету, чітко зазначено, що для не бюджетних установ, а у даному випадку ПП «Гарант Енерго М» є саме таким підприємством, кошти з резервного фонду можна виділяти тільки на - і це застереження є категоричним - поворотній основі.
«І під час розгляду цього питання на пленарному засіданні 50-ої сесії міської ради, яке відбулося 24 жовтня, дана обставина, тобто, чи має можливість ПП «Гарант Енерго М» до 31 грудня 2019 року повернути міському бюджету надані кошти на погашення трудовому колективу заборгованості по зарплаті ( а на сесії прозвучала сума у 7,5 мільйона гривень разом з податками), стала предметом гострої дискусії. Насамперед тому, що і виконком, і депутатський корпус докладно знають про фінансове становище ПП«Гарант Енерго М», яке на сьогодні має дуже серйозні борги перед кредиторами за отримані енергоносії, що сумарно вимірюються сотнями мільйонів гривень. Утім, що поробиш – рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про погашення заборгованості працівникам ТЕЦ ПП «Гарант Енерго М» шляхом співфінансування з обласного та місцевих бюджетів Новороздільська міська рада зобов’язана виконати. Отож доповідаю членам виконкому, що максимум, виходячи із дохідної частини станом на сьогоднішній день, ми можемо виділити із загального фонду, збільшивши резервний фонд міського бюджету, який зараз становить 50 тисяч гривень, на один мільйон 308 тисяч 600 гривень», - завершив І.Ричагівський.
В ході поставлених доповідачу запитань, зокрема, секретарем ради Іриною Кравець, з’ясувалося, що, прийнятим вказаним проектом рішення буде тільки збільшено резервний фонд міського бюджету в сумі 50 тисяч гривень, який був сформований на початку 2019 року, на один мільйон 308 тисяч 600 гривень, тож про жодні видатки виконком сьогодні рішення не прийматиме. Власне, таке докладне роз’яснення, до якого долучилася і заступник начальника фінансового управління – начальник бюджетного відділу Стефанія Ганущак, остаточно переконало членів виконкому одноголосно підтримати вказаний проект рішення.
Попереду був наступний, не менш важливий етап – погодження вказаного рішення на пленарному засіданні сесії міської ради, яке відбулося цього ж дня після обіду.

Перед прийняттям сесійного рішення щодо виділення коштів на погашення заборгованості по зарплаті працівникам ТЕЦ (ОДНОГОЛОСНО!) у залі МБК «Молодість» емоційно «препарували» діяльність керівництва управителя та АРМА. Спільна думка – ганьба і геть!
Перш ніж висвітлити основні моменти третього пленарного засідання 50-ої сесії міської ради, відзначимо, що новороздільці неабияк очікували на приїзд цього дня у Новий Розділ голови ЛОДА М. Мальського. На жаль, новий намісник Львівщини не знайшов часу, аби бодай словом підтримати новороздільців. Утім, минулого понеділка, вже після засідання виконкому, на якому прийнято рішення про збільшення резервного фонду міського бюджету, у міській раді побували заступник голови ЛОДА та начальник департаменту ЖКГ ЛОДА Н. Романчук, які з’ясовували, у який спосіб, аби не порушити законодавство, скерувати виділені кошти на погашення заборгованості трудовому колективу ТЕЦ, після чого вони оперативно приступлять до виконання підготовчих робіт, які забезпечать запуск опалювального сезону. На жаль, на сесію високі гості зі Львова так і не завітали.
Щодо пленарного засідання, то слід відзначити декілька нюансів. Коли у малу залу МБК «Молодість», де традиційно відбуваються сесії міської ради, заходили депутати, там уже, як кажуть, місця було мало, оскільки у приміщенні вже знаходились чимало городян, які хотіли дізнатися, як вирішуватиметься проблема опалювального сезону, коли подадуть теплоносій. Отож стало тіснувато, тому деякі городяни емоційно пропонували провести пленарне засідання у великому залі МБК «Молодість». До честі секретарки ради Ірини Кравець, яка після заяви А. Мелешка про відставку за станом здоров’я, фактично на невизначений час стала головою «новороздільського парламенту», вона оперативно вирішила дану колізію. Зокрема, запропонувала присутнім такий алгоритм: проект рішення, що стосується опалювального сезону, розглядається та обговорюється у великому залі Будинку культури, аби там змогли вміститися усі бажаючі городяни та гості, а після прийняття рішення депутати знову «перекочовують» у малу залу і продовжують пленарне засідання. Така пропозиція заперечень не викликала.
Коли у людський загал, серед якого було чимало працівників Новороздільської ТЕЦ, зокрема, і тих, хто нещодавно звільнився із суціль проблемного підприємства, а також місцевих активістів та звичайних небайдужих городян, врешті заспокоївся після переходу з другого на перший поверх Будинку культури і зручно розмістився у кріслах, мимохіть спостерігаючи як спритно знимкують присутніх, осяваючи фотоспалахами простору залу всюдисущі фоторепортери, а депутати пройшли процедуру реєстрації, секретар ради Ірина Кравець оголосила про початок пленарного засідання. Далі поінформувала, що сьогодні ж відбулося засідання виконавчого комітету, на якому прийнято рішення «Про внесення змін до показників міського бюджету і про збільшення резервного фонду», отож запропонували внести до порядку денного і проект рішення №1217. За вказану пропозицію проголосували одноголосно. Далі, так само одноголосно, депутати вирішили вказаний проект рішення розглядати першим у порядку денному.
Після доповіді начальника фінансового управління І. Ричагівського, у якій Ігор Іванович конкретизував, що дане питання вже пройшло розгляд на засіданні виконкому, де було погоджено проект рішення: збільшити доходи міського бюджету на суму один мільйон 308 тисяч 600 гривень і вказані доходи скерувати в резервний фонд міського бюджету. Також І. Ричагівський пояснив походження даних грошей: «це кошти з перевиконання дохідної частини міського бюджету за 9 місяців 2019 року, які ще не були перерозподілені сесією міської ради на різні потреби міста».
Далі доповідач відповідав на запитання депутатів. Зокрема, А. Шалаєва цікавило, «як далі ви будете скеровувати ці кошти на виплату заборгованості по заробітній платі працівникам структури, яка займається теплопостачанням міста?» . З відповіді І. Ричагівського: «Отже, є Розпорядження голови ЛОДА про внесення змін до показників обласного бюджету, згідно з яким вони скеровують у міський бюджет один мільйон 51 тисяча гривень. І в цьому Розпорядженні передбачено так зване співфінансування, тобто, щоб ми виділили з резервного фонду міського бюджету кошти для, цитую: «запобігання виникнення техногенної катастрофи в м. Новий Розділ з причини зриву опалювального сезону». Тобто, продовжив І. Ричагівський, до вказаного 1 мільйона 51 тисяча гривень з обласного бюджету ми повинні, прийнявши сьогодні відповідний проект рішення, долучити 1 мільйон 308 тисяч 600 гривень з резервного фонду міського бюджету. Разом вийде 2 мільйона 359 тисяч гривень». Хоча, як прозвучало на попередньому пленарному засіданні, заборгованість по зарплаті працівникам ТЕЦ становить 7, 5 мільйона гривень разом із податками. На завершення І. Ричагівський уточнив дуже важливий момент: «Вказані кошти із резервного фонду міського бюджету плюс зазначені кошти із обласного бюджету, які надаються на погашення приватному підприємству, надаються винятково на поворотній основі, тобто ПП «Гарант Енерго М» повинен до 31 грудня 2019 року повернути у міський бюджет. Звісно, з цих поворотних коштів міський бюджет обов’язково повинен повернути у обласний бюджет вказані 1 мільйона 51 тисяча гривень».
Аби і депутати, і присутні новороздільці зрозуміли, про що йдеться у проекті рішення, доповідача доповнила секретарка ради І. Кравець, яка уточнила, що «у даному проекті рішення йдеться тільки про збільшення резервного фонду міського бюджету».
Депутатка Ірина Телька внесла пропозицію перед прийняттям рішення з даного питання заслухати інформацію про поточну ситуацію на ТЕЦ когось із представників підприємстава, оскільки вони присутні у залі. Загалом відгукнулося декілька промовців. Зокрема, в. о. заступника директора – управителя ПП «Гарант Енерго М» Ярослав Лесюк охарактеризував ситуацію, що склалася на підприємстві, плачевною. У хронологічному порядку пригадав віхи поглиблення негараздів на виробництві, починаючи від дочасного припинення опалювального сезону (1 квітня) через незалежні від працівників ТЕЦ причини. «Практично відтоді, а точніше, від 4 квітня, і дотепер ТЕЦ «стоїть». Щоправда, були спроби керівництва провести запуск електроцентралі у травні – червні, але, на жаль, нічого з цього не вийшло. Накопиченню труднощів сприяв також неефективний менеджмент, адже відколи тут працюю, тобто з квітня, вже помінявся 3-й керівник підприємства», - відзначив Ярослав Богданович.
«Тим часом борги збільшувалися, зокрема, на сьогодні борги по заробітній платі трудовому колективу становлять 7,5 мільйона гривень, враховуючи податки, персонал, згідно з наказом керівництва, був переведений на 3-денний робочий тиждень і в такому режимі підприємство працює дотепер. До речі, після проведення минулого місяця (13 вересня) знаменитого конкурсу АРМА, яким знову було визначено управителем ТЕЦ ПП «Гарант Енерго М», працівники теплоелектроцентралі із 16 вересня відмовилися від виконання своїх службових обов’язків, вимагаючи у повному обсязі виплатити заборгованість по заробітній платі. Додам, що протягом вказаного періоду колектив ТЕЦ звертався в різні інстанції – і у АРМА, і до Президента України, до інших керівників високих інстанцій, в тому числі до голови ЛОДА, до процесу незмінно долучався і міський голова А. Мелешко, та бив тривогу, прохаючи сприяння у розв’язанні проблем. Проте, на жаль, необхідного ефекту це не мало і не має до сьогодні. Тим часом з підприємства почали розраховуватися працівники, які написали заяви на звільнення. Але знову ж таки через незрозуміле зволікання у київському офісі підприємства, на жаль, вказані працівники досі не отримали трудові книжки. Минулого тижня, коли на ТЕЦі перебував директор Д. Тесленко , він обіцяв це питання вирішити. Отака ситуація». На запитання І. Тельки, якщо у випадку надання з резервних фондів міського та обласного бюджетів коштів на погашення заборгованості трудовому колективу, чи є у підприємства оборотні ресурси на здійснення поточних робіт і в рамках підготовки до запуску тепла, і загалом на продовження діяльності, відповідь Я. Лесюка прозвучала не надто переконливо, оскільки Ярослав Богданович, що це гіпотетично станеться тоді, коли запрацює генерація. Депутат Володимир Засанський: «Отже, ви хочете, щоб міський бюджет надав підприємству кошти на погашення заборгованості по зарплаті трудовому колективу. Гаразд, міська рада з резервного фонду надає ці кошти, як дозволено законом, тільки на поворотній основі, які треба повернути до 31 грудня. Чи ви повернете їх? До речі, чи можете передати запрошення від мешканців міста власнику ПП «Гарант Енерго М», щоб він прибув у Новий Розділ і подивився людям у вічі і пояснив, за що вони заслужили таке збиткове, недолуге управління підприємством? І друге запитання: якщо ви отримаєте вказані кошти, коли конкретно місто отримає тепло?»
Ярослав Лесюк: «Після погашення заборгованості по зарплаті колективу буде необхідно зо 2-3 тижні, аби здійснити усі необхідні регламентні роботи для підготовки тепломережі для запуску тепла. Щодо власника, на жаль, я не знаю, хто це такий. Тому підтримую пропозицію, щоб власник прибув у місто і все пояснив стосовно діяльності підприємства, перспективи тощо».
(Із залу лунають вигуки на кшалт: ото дожилися, що навіть не знаємо, хто є власником підприємства, не дивно, що до такого бардаку догосподарювалися...).
Згодом слово взяв перший заступник міського голови Мирослав ЛЕПКИЙ. Він докладно поінформував, у якому розрізі діє міська влада щодо вирішення низки проблем із опалювальним сезоном. Щодо винуватців, які призвели до колапсу на ТЕЦ, Мирослав Петрович висловив сподівання, що ними рано чи пізно повинні займатися відповідні органи і відповідно покарати.
Згодом виступив депутат А. Шалаєв, який в загальних фразах переповів суть проблеми і поінформував присутніх, що на сьогоднішньому пленарному засіданні сесії ради депутати прийматимуть рішення про збільшення резервного фонду міської ради. А також запропонував городянам делегувати протестну групу городян, щоб вони 29 жовтня відбули у Львів і під стінами обласної ради, де цього дня відбуватиметься сесія, вимагали збільшення резервного фонду обласного бюджету до 14 мільйонів , щоб згодом скерувати ці кошти у Новий Розділ. Утім, особливого ентузіазму дана пропозиція не викликала.
Особливий відгук у присутніх викликала інформація, яку оприлюднила журналістка зі Львова Вероніка Миронова, яка вже майже рік проводить журналістське розслідування щодо діяльності ПП «Гарант Енерго М» та, власне, АРМА, яка, як кажуть, «засватала» у Новий Розділ це підприємство. Згодом фактажну частину репортерки доповнила ноавороздільська активістка Світлана Михайлюк, яка навела частину звітності по зарплаті. З якої виходить, що, в той час, коли працівники ТЕЦ вже декілька місяців не отримують зарплати, інші особи (чи як там їх назвати?) отримують.
Якщо ж одним – двома словами охарактеризувати відгуки промовців, які прозвучали у залі на адресу керівництва ПП «Гарант Енерго М» то це «Ганьба!» і «Геть!»
Десь через годину, коли більшість присутніх у залі висловилася, а у відповідь на запитання «Коли буде тепло?» почула і від представників влади, і від представників ТЕЦ, що, мовляв, у кращому випадку, через 2-3 тижні, секретарка ради поставила на голосування проект рішення. Депутати проголосували одноголосно. Згодом депутати перейшли для продовження пленарного засідання на 2-й поверх у малу залу.
А збуджені та переповнені емоціями городяни дисципліновано виходили із Будинку культури. Склалося враження, що вони так до пуття і не зрозуміли, як це рішення прискорить опалювальний сезон. Утім, вже наступного дня міський голова А. Мелешко, який перебуває на лікуванні у лікарні, заветував 2 пункти вказаного рішення. Як з’ясував репортер, до такого кроку міського голову спонукало формулювання рішення про те, щоб і виділені кошти з резервного фонду міського бюджету, і ті кошти, які міській раді надійшли з резервного фонду обласного бюджету в рамках відомого рішення обласної комісії з ТЕБ та НС, повернути у область для вирішення питання недопущення у Новому Роздолі надзвичайної ситуації. 8 листопада, на черговому пленарному засіданні, депутати спробують подолати вето міського голови.
А надворі вже пахне зимою, а на майдані – вже «чекають» свого часу шини. Поки що вони не пахнуть ...
Підготував Іван БАСАРАБ