Наш обов’язок — відстояти права добровольців

Верховна Рада розглянула за скороченою процедурою два альтернативні законопроекти — про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції (№№ 2045 і 2045-1). На схвалення такого закону воїни-добровольці, які з 2014 року брали участь у захисті держави на сході України, очікують уже понад п’ять років.
Важливо, що документ розроблявся за участю ветеранів АТО та добровольців. Головна мета — налагодити правовий статус та встановити соціальні гарантії для добровольців. Президент України визначив цей законопроект як невідкладний.
Виступаючи з трибуни Верховної Ради, співголова депутатської групи «За майбутнє», народний депутат України Тарас Батенко назвав законопроект «критично важливим». «У нас шостий рік іде війна. Ми пережили Дебальцеве й Ілловайськ, у нас понад 13 тисяч загиблих на війні. Цей законопроект врегульовує статус осіб, які захищали державу, не входячи в офіційні військові формування. Але є ще і багато загиблих добровольців, які загинули на фронті, зникли безвісти, померли від поранень удома. І сім’ї цих загиблих не отримали від держави нічого. Я вважаю, що всі ці обставини стосовно як живих, так і померлих, повинні бути чітко відображені у законопроекті», – прокоментував парламентар.
Проектом запропоновано доповнити Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», додавши до переліку учасників бойових дій осіб, які у період до набрання чинності Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» добровільно захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і безпосередньо виконували бойові завдання антитерористичної операції в районах її проведення не менш як 30 календарних днів (незалежно від перерв), у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами. Голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова (фракція «Слуга народу») поінформувала, що комітет підтримав законопроект № 2045-1, зауваживши, що це питання потребує законодавчого врегулювання ще з 2014 року.
За законопроект № 2045-1 за основу в першому читанні проголосував 321 депутат. Документ доручено підготувати до другого читання у скорочені строки.
Тарас ПОДВІРНИЙ