АКТУАЛЬНА ТЕМА

Ліків від кору, твердять лікарі, нема. Захистити може лише вакцинація

Ліків від кору,  твердять лікарі, нема

Показники захворюваності на кір в Україні станом на початок 2019 року майже такі ж, що фіксували у довакцинальний період 1968 року. Сьогодні (25 січня – авт.), - заявив завідувач лабораторії Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л. Громашевського НАМН України І. Маричев, - показник на 100 тисяч населення – 600 хворих на кір, серед дітей до 17 років цей показник – 500 випадків на 100 тис населення.
Львівщина залишається лідером за рівнем захворюваності на кір. Медики кажуть, на Львівщині немає жодного села чи міста, де б не реєстрували кір: найбільше хворих у Пустомитівському, Городоцькому, Яворівському районах і безпосередньо у Львові. За темпами захворюваності також лідирують Дрогобицький, Сокальський райони, Самбір і Червоноград. Тут протягом 28 січня зареєстрували по 7-10 хворих на кір.
Протягом понеділка, 28 січня, в області 120 людей захворіли на кір, 76 із них – діти до 17 років. Найбільше хворих зафіксували у Львові. Тут протягом дня на кір захворіли 54 людини, половина із них – діти. Із початку 2019 року у Львові на кір захворіли 705 людей, серед них – 464 дитини.
Упродовж минулого тижня, 17-23 січня, на кір захворіли 556 мешканців Львівщини. Попереднього тижня хворих було 629 осіб. Майже 70% від усіх хворих становлять діти. Найбільше хворіє малеча віком від 5 до 9 років. В інфекційні стаціонари області із кором минулого тижня госпіталізували 310 осіб.
У Львівській обласній інфекційній лікарні (січень 2019) перебуває близько 150 пацієнтів із кором, бракує місць для хворих на кір, тож для них перепрофільовують інші відділення лікарні. З них майже половина – діти, десятеро – віком до року, які ще не встигли отримати щеплення. У реанімації лежить 16-річна дівчина із Дрогобичини: у нещепленої пацієнтки – серйозне ускладнення – інфекційне запалення мозку (коровий енцефаліт), який проходить дуже важко. У діагностичному відділенні Львівської міської дитячої лікарні госпіталізовано вже п’ятеро немовлят, які захворіли на кір у перші дні життя і у яких кір спровокував ускладнення – пневмонію. 15 січня у Львівській обласній інфекційній лікарні від ускладнень, спровокованих кором, померла 36-річна львів’янка. Це перша смерть від кору на Львівщині серед дорослих. Торік це захворювання забрало життя двох дітей. Ускладнення кору – пневмонію, коровий енцефаліт (запалення мозку), обструктивний бронхіт тощо, лікарі фіксують у хворих різних вікових категорій як серед дітей, так і серед дорослих.
Торік на Львівщині на кір захворіли майже 12 тисяч мешканців області, станом на 17 січня 2019 року - понад 1000.

Новини, одна тривожніша іншої, наздоганяють нас повсюди. Тож ми і звернулися із запитанням «Як справи з кором у Новому Роздолі?» до головного педіатра Нового Роздолу, заступника головного лікаря з дитинства та пологової допомоги Новороздільської міської лікарні П.Д. Кріцака.
«Ситуація напружена, але контрольована», - лаконічно, але ємно відповів Петро Дмитрович.
І доповнив інформацію уже чіткими даними та конкретними порадами.
«За минулий 2018 рік у нашому місті зареєстровано 71 випадок захворювання на кір, з яких 45 у дітей. Уже за 2019 рік, тобто неповний місяць, офіційно зареєстровано 44 випадки захворювання на кір, з яких 37 дітей. Лише за останній тиждень (21-26 січня – авт.) зареєстровано 7 дітей з ознаками кору.
По факту може бути і більше, - не заперечує Петро Дмитрович, - можливо, не всі звертаються, хто у легкій формі переносить кір, або не всі випадки зареєстрували лікарі: є таке поняття як «первинний діагноз», коли ставлять підозру на кір, але в подальшому діагноз не підтверджено».
Минулого 2018 року спалах захворюваності на кір зафіксували у Новороздільській ЗШ №3 (спалах, це коли 3 і більше людей з одного колективу захворіли). Початок 2019 року – зафіксовано уже два спалахи – в 4-й і 5-й школах. У таких випадках лікарня спільно з Миколаївським міськміжрайонним відділом Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України назначає заходи по локалізації спалаху.
Зокрема, минулого тижня (21-26 січня) у міських школах були проведені батьківські збори з присутністю лікарів і медперсоналу, на яких розповідали про ознаки, профілактику, перебіг хвороби і лікування (див. на фото).
«А єдиний захист від кору – вакцинація, - наголошує Петро Дмитрович. - Ліків від кору немає. Лікування симптоматичне. У тих людей, які не були вакциновані жодного разу, захворювання може протікати у важкій формі. Вона вимагатиме обов’язкової госпіталізації, можуть бути такі ускладнення як пневмонія, енцефаліт».
* * *
Уся ця жахлива статистика, яку практично щодня чуємо у засобах масової інформації, не для того, щоб налякати, а щоб донести достовірну інформацію, попередити.
П. Кріцак, усі медики настійливо рекомендують – вакцинуватися.
Дітям згідно із «календарем профілактичних щеплень» вакцинація від кору проводиться в 1 і 6 років. Також дорослі при бажанні можуть вакцинуватися. До речі, дорослі у групах підвищеного ризику – а це медики і освітяни, військові, поліція, студенти студенти можуть зробити це безкоштовно – таких минулоріч у Новороздільській міській лікарні було 53 особи. Не завадило би провакцинуватися і у випадках недостовірно проведеної вакцинації, тобто (що було особливо масово після 1990-х років, коли розпочалася широкомасштабна агітація проти вакцин) коли робили «записи» про щеплення, але насправді його не робили. Взагалі додаткова вакцинація не завадить здоров’ю. І, крім того, в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун вчергове спростувала ще один міф, професійно заявивши, що «Існують неспростовні докази, що вакцини не «зношують» імунітет і викликають безпечну і ефективну реакцію - створюють захист. Для боротьби з кором або дифтерією власного імунітету недостатньо. Тому так важливо отримати захист від усіх небезпечних хвороб ще в ранньому віці, і не забувати про повторні щеплення (ревакцинація) і в дорослому».
* * *
Вакцина є у наявності в Новороздільській міській лікарні – вакцина якісна, бельгійська, світового рівня.
Ще трохи статистики: із початку 2019 року щеплення від кору, паротиту і краснухи у Львові зробили 2 192 дітям шкільного віку. Водночас ще понад 10 000 учнів невакциновані. Це сприяє легкому поширенню вірусу, адже 9 із 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.
Окрім того, П. Кріцак закликає не займатися самолікуванням, а обов’язково звертатися до лікарів первинної ланки, тим паче, початок хвороби подібний із грипом, а містом уже «котиться» перша хвиля грипу.
* * *
Одночасно нагадаємо симптоми кору – спершу інфікована людина стає млявою, у неї виникають проблеми зі сном та знижується апетит. Пізніше з’являються нежить та кашель, а також підвищується температура. Ці ознаки легко сплутати із застудою, тому слід бути обачними. Уже через кілька днів температура падає, а от кашель та нежить навпаки посилюються. При цьому в хворого збільшуються лімфовузли, виникає запалення слизової оболонки очей, можуть бути гнійні виділення. Рожеві крапкові висипання з’являються на 2-3 день. Їх можна помітити на слизовій оболонці ясен, щік та губ ще до появи висипів на тілі.
* * *
Переадресували ми головному педіатру міста П. Кріцаку і нарікання мешканців, якими діляться у соцмережах: мовляв, у великих чергах в лікарні разом і здорові, і хворі, а вартувало би розділити.
Так, черги великі, бо водночас і з грипом та застудами люди звертаються, і навіть по довідку чи за направленнями на аналізи. Можна робити виклик на дім сімейного лікаря, але коли кожен «встановлюватиме діагноз», а підозра на кір не оправдається, то слід подумати і про інших пацієнтів. Але заразитися можна ж і в магазині, і в транспорті.
Практично епідемія кору в Україні виникла через повальну невакцинацію. Є навіть загроза, що з часом можливе погіршення і з дифтерією та правцем. Сучасне ж людство вакцинозалежне, тож, як не крути, а вакцинація – єдиний порятунок.
Віра ВЛАСЮК