ПРАВОПОРЯДОК

Руслан ШНАЙДРУК: «Новорічно-різдвяні свята відбулися без ексцесів. Загалом «географія» скоєних у місті з початку року правопорушень виявилася розмаїтою...»

Ось і завершився тривалий новорічно-різдвяний цикл свят, який, схоже, навіть дещо втомив багатьох городян. Утім, для місцевих правоохоронців «український рамадан», як інколи громадяни жартома позначають декілька тижнів, починаючи від свята Миколая і завершуючи Йорданом та Іваном, це однозначно особливий місяць виконання службових обов’язків, який вимагав повсякчасної пильності стосовно дотримання у місті громадського порядку. Звісно, не «пішли» на зимові святкові канікули і різного роду зловмисники, які, як правило, припиняють свій злочинний промисел, аж поки їх не зупинить судовий вирок. Тож січень 2019-го для працівників Новороздільського відділення поліції це справді «гаряча» пора несення служби.
Про те, чим був прикметний у криміногенному сенсі перший місяць 2019-го, репортеру «Вісника Розділля» оповів начальник міського відділення поліції Руслан ШНАЙДРУК.


Зловмисник напередодні Різдва посягнув на святе – викрав із церкви у с. Горішнє світильники. Невдовзі - замолюватиме гріхи у в’язниці...
- Що ж, перший злочин у новому році, як мовиться, не змусив себе довго чекати. Зокрема, вже 3 січня у міське відділення поліції звернувся священослужитель парафії сіл Горішнє-Долішє із заявою про те, що зловмисник (зловмисники) викрали з церковної каплиці 10 металевих підсвічників. Завдяки проведеними правоохоронцями оперативнорозшуковими заходами вказаний злочин за лічені дні був розкритий. Зловмисником, який напередодні Різдва не побоявся пограбувати храм, виявився місцевий нероба гр. Д., який раніше потрапляв в поле зору працівників поліції, однак не став на шлях виправлення і, судячи з вказаного випадку, твердо крокує в напрямку, що в підсумку приведе його до кримінальної відповідальності. У вказаного громадянина правоохоронці вилучили три підсвічники, по яких наразі проводиться експертиза. Щодо решти з 10 поцуплених підсвічників, які імовірно гр. Д. встиг реалізувати, витративши кошти на алкоголь та наркотичні речовини, то правоохоронцями встановлюється місце їх знаходження. Проводиться досудове розслідування за ст. 185, ч.3 Кримінального Кодексу України, яка передбачає покарання від 3 до 6 років ув’язнення.
Завершуючи тему крадіжок, поінформую про хід досудового розслідування щодо злочину, скоєного ще 13 грудня 2018 року. Зокрема, цього дня у одному з під’іздів будинку по вул. Винниченка було пограбовано із застосуванням фізичного насильства місцевого мешканця: викрадено мобільний телефон та грошові кошти. За результатами проведених оперативно-розшукових заходів правоохоронці встановили і викрили особу зловмисника. Ним виявився мешканець Нового Роздолу, гр. М., 1968 р.н., раніше неодноразово судимий за вказаною категорією злочинів, якому днями оголошено підозру та справу скеровано до суду. Не викликає сумніву, що за результатами розгляду в суді вказаний гр. М., який, до речі, тільки декілька місяців тому звільнився з місць відбуття покарання, знову отримає відповідний термін ув’язнення.

У січні знову активізувалися телефонні та іншої «масті» шахраї. Не обійшлося без злочину із розряду неординарних
- Окрім зазначених вище крадіжок наскільки широкою була «географія» скоєних у місті злочинів у січні?

- На правопорушення із категорії неординарних, яке трапилося у місті в січні, безумовно претендує злочин, що стосується виготовлення та розповсюдження відеопродукції, котра містить ознаки порнографічної. Для непосвячених інформую: кримінальний кодекс передбачає за таке «діяння» доволі суворе покарання – від 3-х до 7-ми років позбавлення волі.

- У чому ж проявилися ознаки виготовлення та розповсюдження порнографії?

- У зйомці сцен відкритого порнографічного характеру, що нагадує формат «домашнього відео», з подальшим розповсюдженням, зокрема, скидуванням на мобільні телефони і додатки мешканцям Нового Роздолу.
З вказаного правопорушення проводиться досудове розслідування, справу скеровано до суду за статтею 301, ч.3 Кримінального кодексу України, який і визначить міру покарання зловмиснику, який, схоже, розповсюджуючи відзняті порносцени, не очікував, що, можливо, доведеться і покарання відбути.
Щодо січневої, як ви сформулювали у запитанні, «географії» злочинів, то можна констатувати відновлення діяльності телефонних шахраїв та зловмисників, які ошукують довірливих громадян на значні суми через інтернет-мережу оголошень купівлі-продажу OLX. Нагадаю, що у минулому році, коли впродовж декількох місяців у місті було зафіксовано сплеск даної категорії злочинів, внаслідок розгорнутої правоохоронцями на сторінках «Вісника Розділля» кампанії із зверненнями до городян бути пильними щодо телефонних повідомлень невідомих та привабливих пропозицій у мережі OLX, вони на деякий час припинилися. І ось у місяці, що минув, знову заявили про себе. Забігаючи наперед, хочу вчергове звернутися до мешканців міста, щоб вони не надто довірливо сприймали спокусливі пропозиції невідомих, бо вони можуть виявитися цинічними зловмисниками.
Отже, з початку року в Новороздільське відділення поліції надійшло три звернення громадян про те, що їхніми коштами шахрайським чином заволоділи невідомі злочинці. Зокрема, 21.01. 2019 р. місцевий мешканець переслав кошти в сумі 1200 гривень на вказаний невідомим у OLX рахунок за оренду квартири. В підсумку – і грошей позбувся, і орендованої квартири не отримав, бо зв’язок із зловмисником раптово припинився.
Інший мешканець міста 27.01.2019 перерахував на картку «Приватбанку» 2500 гривень начебто за закупівлю запасних частин до автомобіля. Звісно, нічого не отримав, а шахрай помітно збагатився грошима довірливого новороздільця.
Наступного дня, 28.01.2019р., у міське відділення звернулася із заявою місцева мешканка з приводу заволодіння невідомим її коштами в сумі 15 тисяч гривень. Цього разу зловмисник застосував іншу «схему»: зателефонувавши вказаній мешканці, представився працівником банку, повідомивши, що на її рахунок злочинці скоїли кібератаку, тому порадив всі заощадження перерахувати на інший рахунок, а потім перевести знову на свій рахунок. Довірлива громадянка поспіхом виконала пораду банківського працівника, аби врятувати кошти від кіберхакера. Натомість позбулася заощаджень , повіривши телефонному шахраю.
Тому ще раз звертаюся до громадян: з метою уникнення схожих ситуацій, де основним чинником є довірливість, будьте пильними до будь-яких повідомлень та пропозицій невідомих, бо за ними переважно «ховається» цинічний зловмисник, який прагне поживитися вашими коштами.

Через гаряче відзначення свята ледь не замерзла у полі під Гранки-Кутами 17-річна дівчина
- А як було в січні із дотриманням новороздільцями громадського порядку, використанням піротехнічних засобів тощо?

- Щодо першої частини запитання, то з приємністю відзначу, що новороздільці відзначали Новий рік та кількатижневі Різдвяні свята, не надто порушуючи громадський порядок, тож якихось значних ексцесів не відбулося. Звичайно, у цей період особовий склад Новороздільського відділення поліції у повному складі із посиленою увагою виконували службові обов’язки з охорони громадського порядку.
Щоправда, трапився один тривожний випадок, пов’язаний із надмірним відзначенням свята, який, на мою думку, буде цікавим для читача. Зокрема, 8 січня 2019 року одна з мешканок с. ГранкиКути рано-вранці, щойно почало розвиднюватися, вийшовши з будинку на подвір’я поратися по господарству, почула дівчачий плач і волання про допомогу, що долинав з поля. Прислухавшись і впевнившись, що це їй не причулося, господиня по-телефону викликала на місце тривожної події правоохоронців. Оперативно прибувши на виклик, правоохоронці обстежили вказану територію і виявили юнку, 2001 року народження, яка вже перебувала в напівнепритомному стані і не мала сил пересуватися засніженим полем, оскільки просто замерзала. І тільки вчасне повідомлення вказаної свідомої господині та оперативне прибуття правоохоронців, вважаю, врятували дівчину від переохолодження, а, можливо, і непоправного. Не гаючи часу, юнку було терміново відправлено в міську лікарню. Медики надали невідкладну допомогу, причому виявили значне обмороження кінцівок. Цього ж дня дівчину було скеровано у Львівську обласну лікарню. На даний час її життю та здоров’ю вже нічого не загрожує. Як з’ясували правоохоронці, усе почалося із відзначення з компанією свят, яке дещо вийшло з-під контролю і, відповідно, призвело до описаної вище ситуації та небезпечних для здоров’я та життя вказаної особи наслідків. Зважаючи на вказані обставини, матір дівчини було притягнуто до адміністративної відповідальності за неналежне виконання своїх батьківських обов’язків. Користуючись нагодою, хочу донести вказану ситуацію до читачів, батьків, щоб вони прискіпливіше слідкували, де і як проводять час їхні неповнолітні діти. І відповідно свята відзначали, не переступаючи межі дозволеного.
Водночас доводиться констатувати про низку порушень стосовно реалізації населенню піротехнічних засобів, які скоїли окремі підприємці. Зважаючи на минулорічний досвід стосовно цього різновиду правопорушень, коли картина із реалізацією та використанням піротехнічних засобів була доволі невтішною, напередодні цьогорічних новорічно-різдвяних свят міське відділення поліції прискіпливо поставилося до даної ситуації. Зокрема, правоохоронці скерували всім без винятку підприємцям Нового Роздолу письмові пам’ятки із застереженнями про недопустимість реалізації будь-яких піротехнічних виробів, використання яких часто призводить до травм наших громадян, зокрема і переважно дітей. Також на дану тему проводили з підприємцями усні бесіди. Можна констатувати, що такі профілактичні заходи мали позитивний ефект, оскільки порушників реалізації та використання піротехнічних виробів в січні виявлено менше, ніж торік. Утім, декілька підприємців таки вирішили ризикнути, незважаючи на застереження правоохоронців, і вдалися до реалізації піротехніки, аби підзаробити у незаконний спосіб трохи коштів. Однак правоохоронці швидко виявили порушників. Зокрема, в період з 29 грудня 2018-го по 10 січня 2019-го складено 5 адміністративних протоколів за незаконну торгівлю піротехнічних виробів. І що цікаво відзначити: на одного з підприємців, що здійснює торгову діяльність у центральній частині міста, складено 2 таких протоколи – на початку січня та, повторно, через декілька днів знову було задокументовано вилучення піротехніки. До слова, і минулого року на вказану громадянку також було складено адмінпротокол, справу було заслухано в суді, її було засуджено до штрафу в розмірі 565 гривень. Але підприємець не зробила жодних висновків і, як зазначено вище, цьогоріч знову вдалась за сумнівний піротехнічний «бізнес». З даного приводу мною підготовлено лист-звернення на адресу міської ради, оскільки у даного підприємця в лютому завершується термін оренди земельної ділянки, із пропозицією доцільності продовження вказаному суб’єкту господарювання, який декілька років поспіль порушує правила торгівлі піротехнічними засобами, оренди землі на наступний термін.

Ще раз щодо ситуації із реагуванням на пропозицію начальника міського відділення поліції стосовно прийняття на баланс м. Новий Розділ занедбаної споруди поблизу «Укртелекому»
- Днями у редакцію звернувся постійний читач газети, який поцікавився, оскільки він декілька тижнів був відсутній у Новому Роздолі, чи було у «Віснику Розділля» реагування представників міської влади на Ваші пропозиції вжити термінових заходів щодо прийняття металевого каркасу, розташованого поблизу міського відділення «Укртелекому», що ось вже декілька років дратує занедбаністю багатьох городян, на баланс міста з подальшим його використанням за прямим призначенням, які містилися у надрукованому у міській газеті Вашому зверненні на адресу міського голови? Ми повідомили добродія, що поки що у редакцію такого допису не надійшло. Можливо, відповідь надійшла на Вашу адресу?

- Дійсно, мною в ході скрупульозної перевірки було ретельно вивчено, як на папері та насправді, у Новому Роздолі реалізовано в термін з січня 2014-го по лютий 2015-го року Проект «Місцевий економічний розвиток міст України», який впроваджувався і фінансувався Федерацією канадських муніципалітетів. Зокрема, даний проект передбачав, серед іншої діяльності, впорядкування місць тимчасової торгівлі в м. Новий Розділ. Докладно про це йшлося у згаданому моєму зверненні на адресу міського голови з детальними пропозиціями щодо подальшого вирішення «долі» проблемної споруди. Однак, на жаль, чомусь і досі з міської ради мені не надійшло жодної відповіді. Тому поки що не можу прокоментувати, яким чином влада відреагувала на згадане звернення та конкретні пропозиції. - Імовірно, у ситуацію із зволіканням відповіді на Ваше звернення, втрутився фактор кількатижневих новорічно – різдвяних свят. Отож, схоже, вона, як кажуть, у дорозі. Якщо Ви отримаєте відповідь від міської влади, то чи надасте її у редакцію для ознайомлення новороздільців із розвитком ситуації щодо сумнозвісного каркасу? Бо згадана публікація викликала значний резонанс і городяни, як кажуть, тримають її на контролі.

- Що ж, можу пообіцяти, якщо надійде офіційна відповідь від міського голови , надати її для оприлюднення у «Віснику Розділля». Адже й справді, новороздільців хвилює, чому вже декілька років дану споруду не прийнято на баланс міста Новий Розділ та не розроблено заходів щодо використання її за призначенням.

Розпитував Іван БАСАРАБ