Українські народні традиції – невичерпне джерело виховання учнівської молоді

Новороздільська ЗШ №3

Народні звичаї охоплюють усі ділянки громадського, родинного і суспільного життя. Звичаї — це ті неписані закони, якими керуються в найменших щоденних і найбільших всенаціональних справах. Звичай, а також мова – це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю. Звичаї, як і мова, виробилися протягом усього довгого життя і розвитку кожного народу.
У Новороздільській ЗШ №3 17 квітня відбувся міський семінар-практикум заступників директорів з виховної роботи, педагогів-організаторів та класних керівників на тему «Українські народні традиції – невичерпне джерело виховання учнівської молоді». Усіх учасників семінару гостинно зустрічали у фойє школи заступник директора, педагог-організатор та класні керівники з піснею «Ласкаво просимо». За народним звичаєм, як здавен ведеться, вручили коровай на барвистому вишитому рушнику начальнику відділу освіти Г. Ю. Панчишин. Директор школи Павлів В. І. привітав усіх учасників семінару та побажав плідної співпраці.
Педагоги ЗШ №3 сумлінно та відповідально підготувалися до проведення семінару, тож програма була насиченою та різноманітною. Хоч за вікном погода була похмурою, учасники семінару з допомогою веселого смайлика створили гарний сонячний настрій, щоб досягти бажаних результатів.
Методист методкабінету відділу освіти Зінченко М. І. розповіла про виховання у школярів ціннісного ставлення до українських традицій у процесі освітньої діяльності, завідувач методкабінету відділу освіти Савицька Г. Є. наголосила, що пріоритетне завдання виховної роботи – це виховання національно-патріотичних цінностей. Заступник директора Павлюх О. В. виступила з доповіддю «Національно-патріотичне виховання як засіб формування соціальних та життєвих компетентностей школярів». Систему виховання учнівської молоді ЗШ №3 у віршованій формі презентували заступник директора Павлюх О. В., педагог-організатор Дейнека Г. П., голова методичного об’єднання класних керівників Бальзан Л. Н.
Повчальну притчу Ш. Амонашвілі про вказівний палець презентувала лідер учнівського самоврядування Настя Гудима (11 клас), яка закликала педагогів підпорядкувати вказівний палець своїй волі, виховати його, вселити в нього моральність, духовність, терпимість, скромність, скерувати дітей на зоряне небо, в глибини своєї душі, на красу, на подвиг…
«Український віночок – краса та оберіг» - таку презентацію підготували дівчата 5-Б класу (класний керівник Попович О. Є.). Школярі розповіли про різновиди віночків, символічні значення квітів та кольорів стрічок, що входять до складу традиційного українського вінка.
Лідери учнівського самоврядування Таня Ковальчук і Софія Минда (9-Б клас) під керівництвом педагога-організатора Дейнеки Г. П. підготували презентацію «Ой надіну я сережки і добре намисто». Дівчата розповіли про найдавніші жіночі прикраси – коралі, салби, дукачі, згарди, гердани, кризи - цікаву історію, традицію та спосіб носіння українського намиста – невід’ємного елементу українського одягу.
Відкриту виховну годину «Великдень на гостини просить» підготували учні 6-Б класу (класний керівник Манько Г. І.). Школярі вчилися готувати святковий кошик з продуктами для освячення. Обов’язковими обрядовими стравами є паска, яйця, писанки, молочні та м’ясні продукти, сіль і хрін. Також учні власноруч виготовили писанки в техніці декупаж та подарували їх гостям.
Давня традиція напередодні Великодня – гаївки. Інсценізацію «Ой ходімо, дівоньки, водити гаївоньки» підготували учні 8-Б класу (класний керівник Качала М. Б.). Чудове дійство захопило усіх учасників свята. Лунали веселі пісні, діти водили гаївки, розповідали легенди, перекази та вірші. Учні та гості свята дізналися багато цікавого про українські християнські та народні звичаї, пов’язані зі святом Воскресіння. Усі присутні в залі ще раз думкою перенеслися у Великодні свята, наповнили душі та серця добром, вірою та благодаттю.
Цікавими були майстер-класи «Український віночок та намисто – краса і традиції сплелись воєдино», де учасники семінару вчилися власноруч виготовляти український віночок та намисто.
Завершальним було свято «Любіть Україну», яке підготували учні школи під керівництвом педагога-організатора Дейнеки Г. П. та учителя музики Попика В. І.
Виховуючи учнів на традиціях, прагнемо сформувати у молодого покоління вірність ідеалам побудови в Україні демократичної, правової держави, горде почуття належності до українського народу, стимулювати національне пробудження, відродити громадянське сумління і національний обов’язок. Доводимо глибинний зв’язок національного з духовністю особистості, інтелектуальною зрілістю і красою. У цьому полягає мета виховання молоді на національно-культурних традиціях українського народу.
Таким чином, національно-патріотичне виховання - це передусім виховання дітей на культурно-історичному досвіді рідного народу, в основі якого - його традиції, звичаї, обряди, свята.
Галина Дейнека, педагог-організатор Новороздільської ЗШ №3