Тарас БАТЕНКО: «5 книг, які істотно вплинули на мій світогляд»

Залюбки долучаюся до флешмобу, який запустила команда львівського Форуму видавців. Ми, українці, є однією з найосвіченіших націй у Європі, і я щиро вірю, що в передвиборчі місяці, які чекають на нас попереду, набутий літературний багаж дійсно допоможе нам вивести політичну дискусію в Україні на якісно новий рівень.
Тож із задоволенням ділюся п’ятіркою книжок, які свого часу істотно вплинули на мій світогляд.
«Бунтівна людина» Альбера Камю. У цій праці геніальний французький філософ показує тоталітаризм через різні хитросплетіння історії, і людину, яка йому протистоїть. Знакова праця Камю, який вчить, що «помирати слід тільки за свободу, бо лише тоді ти розумієш, що помираєш не цілком».
«Спротив і покора. Листи і нотатки з-за ґрат» Дітріха Бонхьоффера. Книга лютеранського пастора, який провів 1943-1945 роки в берлінській в’язниці і загинув незадовго до падіння Третього рейху, змусила мене повірити, що одна людина може перемогти цілий політичний режим, яким би потужним той не здавався. А також питання Бога для розкріпаченої людини. Книга вчить спілкуванню з Богом без посередників і є логічним продовженням і сучасним тлумаченням вчення Лютера.
«Сад гетсиманський» Івана Багряного. Роман, який справедливо називають гімном нездоланній людині в сатанинській радянській імперії. Ціную цього найкращого діаспорного письменника за відвертість, пристрасність і безстрашність. А який неперевершений «арештантський гумор» передав Багряний! Насправді переконуєшся, що українська нація є незнищенна!
«Християнська етика і дух капіталізму» Макса Вебера. Класика світової соціології і політології, спроба простежити зв’язки між релігійними ідеями й економікою. Це він ввів поняття харизми в політику.
«Державець» Нікколо Мак’явеллі. До цього автора ставляться по-різному. Хтось називає його циніком, проте для мене він насамперед – напрочуд спостережливий і об’єктивний науковець, а його твір був і залишається настільних для будь-якої політичної доби.
Підготував Тарас ПОДВІРНИЙ