АКТУАЛЬНО

Новий Розділ: медична реформа – в дії!

Безліч інформації у медіа-просторі, подекуди навіть суперечливої, творять неоднозначне ставлення до медичної реформи, як, зрештою, усе маловідоме є незрозумілим і навіть насторожуючим.
У чому суть медичної реформи, як це виглядає в дійсності і у нас, поцікавилися у в.о. головного лікаря Новороздільської міської лікарні О.Я. Шелудько.


- Ольго Ярославівно, як справи з укладаннями декларацій з лікарями?

- Станом на 6 вересня укладено 13 тисяч 125 декларацій. Зараз великий наплив бажаючих підписати угоди (понад тисячу людей щотижня),тож, щоб людина не чекала, лікар бере копії необхідних документів, номер мобільного телефону, і реєстрацію проводить у позаробочий час, після прийому чи і вечорами вдома. Погодьтеся, важко водночас і вести прийом, і виписувати рецепти, і заключати декларації.

- А яка кількість населення Нового Роздолу...

-… цифра різниться за різними статистичними даними, але в межах 29 тисяч мешканців. Взагалі існує думка, що медична реформа свого роду виконує і «функцію» перепис населення.

-Так, але з тих 29 тисяч мінімум кілька тисяч давно проживають поза межами країни. Тож термін, до якого всі повинні укласти угоду з лікуючими лікарями?

-Такого терміну згідно діючого законодавства немає! Люди можуть укладати декларації і цього року, і наступного, словом, це безкінечний і безтерміновий процес. Припустимо, людина передумала, чи виїхала на проживання в інше місто/область чи з інших причин надумала розірвати угоду зі «своїм» лікарем, то повинна підійти до нього і розірвати угоду: адже всі вони реєструються у загальній медичній інформаційній системі Ehealth, а тоді уже укладати декларацію з іншим лікарем (інакше система «не впустить»).

- Для укладання угоди приписка має значення?

- Абсолютно неважно ні місце проживання, ні місце реєстрації. Пацієнт може укласти угоду, з ким хоче і де хоче.
Окрім того, хочу додатково наголосити, не обов’язково ціла сім’я має підписувати декларації в одного лікаря: є бажання – можуть в одного лікаря, а можуть і в різних. Також на дітей до 18 років можна укладати декларації у педіатрів (після досягнення 18 років треба підписувати декларацію з іншим лікарем), а можна одразу із сімейним лікарем. До відома, сімейний лікар може вести пацієнтів будь-якого віку, педіатри — дітей від народження і до 18 років а терапевти – від 18 років і старші.

- Ольго Ярославівно, а можна поіменно – хто з лікарів скільки декларацій уже уклав?

- Звісно. Наш лікар Г.Ульянова уже «набрала» 2017 пацієнтів, максимум, більше система «не впустить». До речі, лікарі ЗПСМ, тобто т.зв. «сімейні» лікарі мають право укладати 2000 декларацій, дільничні терапевти – 1800, педіатри – «вести» 900 дітей. Далі: уже понад 1500 угод у лікарів Г. Сікун, І. Борщинського, М. Климкович. Загалом у нас укладають угоди з 18-ма лікарями (четверо звільнилося) – усі вони є у загальній електронній системі, усі професіонали, багато молодих, але досвідчених. Педіатри – П. Кріцак, І. Кріцак, П. Ризванюк, Г. Сидор. «Сімейні» лікарі – Г.Сікун, Н. Васенюк, О. Жеребецька, О. Подвадцятник, Н. Сас, Я. Талама, З. Тімкіна, О. Гаєвська., М.Климкович, Г Ульянова, І.Борщинський. Дільничні терапевти: В.Андріюк, В.Степусь, Н.Гурська. Усі вони зараз іменуються як лікарі первинної медичної допомоги.

- Укладаючи декларації, чимало людей невірно трактують, як буде йти розподіл коштів, навіть «підраховують» нові зарплати лікарів, множачи кошти на кожного пацієнта на їх кількість…

- Ні-ні, це зовсім інша система. Ті кошти не йдуть ані окремому лікарю «в кишеню», ані не на лікування окремо взятого пацієнта. По загальній формулі, як визначено у новому законодавстві, «розраховується» 370 грн на пацієнта, дещо більше на дітей і на людей старших, понад 60 років. Людина ні в якому разі не буде страждати, населення буде фінансуватися на надання медичної допомоги як первинної, так і вторинної, як відносно укладених декларацій, так і з державних субвенцій: навіть на тих, хто не уклав декларації, з Національної служби здоров’я України також «виділятимуться» кошти з розрахунку 240 грн на особу. А що коштів недостатньо, то це вже інще питання.
Так, лікар, який має більше підписаних декларацій, матиме і більшу зарплатню. Є перші результати тих установ, що вже заключили угоди з Національною службою здоров’я України: там лікарі первинної ланки отримують більше коштів в залежності від кількості укладених декларацій. Тож стимул для лікарів «первинки» є. Але ці кошти аж ніяк не надходять на рахунок лікаря, а на окремий рахунок медичного закладу. І використовуються на зарплату лікаря і його медсестри, на «вторинну допомогу» - тобто на консультацію вузького спеціаліста, лікування «в стаціонарі», на аналізи чи УЗД, а також на комунальні послуги – на оплату води, електроенергії, тепла тощо. Отож бажано би мешканцям міста підписати декларації до кінця цього року, бо від цього залежатиме і фінансування медичного закладу.

- А як наразі відбувається прийом лікарів т.зв. вторинної медичної допомоги? Чи потрібне направлення «свого» лікаря?

- Наразі ми працюємо, так би мовити, «по-старому»: приймають всіх безкоштовно, без направлень, незважаючи, чи уклала людина декларацію з лікарем чи ні. Щоб потрапити на прийом до вузького спеціаліста, не обов’язково мати скерування від лікаря первинки.
Кожна медична установа до кінця цього року має заключити договір з Національною службою здоров’я України. Вже з 2019 р. починається реформа вторинної медичної допомоги, загалом реформа має бути завершена у 2020 р.

- Новороздільська міська лікарня уже «реформувалася»?

- Ми ще не заключили угоди з НСЗУ, оскільки триває процес перетворення. На останній сесії міськради прийнято рішення про створення комунального некомерційного підприємства “Новороздільська міська лікарня” Новороздільської міської ради, тепер маємо зареєструватися, отримати свідоцтво, поновити печатки, рахунки тощо. Аж тоді готуватимемо документи для заключення угоди з НСЗУ.

- Серед численних знаків питання найбільше тривожить пацієнтів, напевно, перелік медичних послуг, які зможуть після реформування медицини отримати безкоштовно.

- З 1 липня набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України №504 від 19 березня 2018 року, який визначає чіткий перелік послуг первинної медичної допомоги. Відтепер гарантовано оплачено з податків на рівні первинної медичної допомоги.
1) Діагностика і лікування. Тобто сімейні лікарі, терапевти та педіатри спостерігатимуть за станом здоров’я пацієнта, ставитимуть діагнози та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння. За потреби ваш лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги – психіатра, ендокринолога, хірурга, тощо чи буде консультуватись з ним щодо вашого лікування. Так само терапевти, педіатри та сімейні лікарі вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами.
На рівні первинної медичної допомоги у пакет послуг входять такі аналізи і дослідження: - загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, - загальний аналіз сечі, - глюкоза крові, - загальний холестерин, - вимірювання артеріального тиску, - електрокардіограма, - вимірювання ваги, зросту, окружності талії, - швидкий тест на вагітність, - швидкий тест на тропонін, - швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити. Інші дослідження та аналізи використовуються за направленням Вашого лікаря у закладах спеціалізованої допомоги.
2) Спостереження вагітності і діти до З-х років. Сімейний лікар або терапевт за бажанням може вести неускладнену вагітність. Лікар може взяти вагітну на облік до 12 тижнів. Коли є необхідність або вимагає протокол, він направить вагітну до акушера-гінеколог. Також лікар первинної ланки роз’яснить, як діяти вагітній і дорослим членам родини, що мешкають з нею, при наближенні пологів. У потрібний час скерує до пологового будинку. Після народження дитини педіатр або сімейний лікар має проводити планові обов’язкові огляди, навіть коли дитина здорова: 10 оглядів лікаря і 6 оглядів медичної сестри у перший рік, 2 огляди у другий i 1 огляд у третій.
3) Вакцинація. Ваш лікар має слідкувати за вакцинацією Вашої дитини і Вас за календарем щеплень. Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.
4) Обов’язкові профілактичні огляди. Новий Порядок надання первинної медичної допомоги передбачає профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань.
Щороку: - цукровий діабет: 45 років і старше, всі — при факторах ризику. - В1Л: 14 років і старше. - Туберкульоз: усі — при факторах ризику. Раз на два роки: - рак молочної залози: 50-69 років, з 40 – при факторах ризику.
Раз на 1-2 роки, залежно від факторів ризику: - гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання: жінки 50 років і старші, чоловіки 40 років і старші. - Колоректальний рак: жінки і чоловіки старші 50 років. - Рак передміхурової залози: з 40 років залежно від ступеню ризику.
5) Рецепти на ліки. Рецепти на ліки, зокрема за програмою «Доступні ліки», також виписуватиме сімейний лікар.
6) Візити додому і невідкладна допомога. Лікар самостійно визначатиме необхідність візиту до пацієнта додому залежно від медичних показів. Лікар може надати поради щодо полегшення стану по телефону, а пізніше, під час прийому у закладі направити на аналізи та дослiдження, уточнити діагноз та призначити необхідне лікування. Ваш лікар також може викликати екстрену допомогу до хворого, якщо буде така необхідність.
Невідкладна допомога при гострих станах і раптовому погіршенні стану здоров’я надаватиметься в медичному закладі.
7) Паліативна допомога і медичні довідки. У компетенції лікаря первинки також окремі послуги паліативної допомоги — спостереження та оцінка важкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування больового синдрому.
Ваш лікар також видасть потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи, тощо.

- Так, перелік більш ніж вичерпний. Вдячні за відповідь. Хоча в ході реформи, думаю, за уточненням інформації доведеться ще неодноразово звертатися за роз’ясненнями.

- Звертайтеся. Роз’яснимо. Зрештою, медична реформа – новинка не лише для пацієнтів, а і для медиків, тож навчатимемося разом.
Розмову вела Віра ВЛАСЮК