ПРО ГОЛОВНЕ

День знань

День знань у Новому Роздолі

Напередодні шкільних урочистостей з нагоди Першого дзвоника освітянам Львівщини та області очільниками галузевого департаменту було рекомендовано «дорожню карту» стосовно формату проведення традиційних заходів, зокрема, святкових лінійок. Утім, із певними відмінностями. Наприклад, у школах Львова таку форму відзначення Дня Знань взагалі вирішили відмінити, натомість для старшокласників 1 вересня (або 3-го, оскільки 1-го випало на суботу) радили провести УРОКИ ТОЛЕРАНТНОСТІ на злободенні теми, а для першокласників – тематичні ФЛЕШМОБИ, МУЗИЧНІ ДІЙСТВА та КВЕСТИ. А от у школах Львівщини освітянське начальство цьогоріч дозволило ще «залишити» святкові лінійки, які і досі у старшого покоління викликають теплі спогади та ностальгійний щем.
Традиційно новороздільські школи відзначили свято Першого дзвоника на високому рівні, щоправда, у деяких навчальних закладах, як от у ЗШ №3, було суттєво, дотримуючись порад і освітянського міністерства, і міністра охорони здоров’я України, скорочено програму заходу. Ще далі пішла адміністрація СШ №4, відсвяткуваши День Знань за, так би мовити, львівським лекалом.
Утім, докладніше – у тематичній добірці


У День Знань школярів НВК ім. В.Труша та ЗШ №5 вітали Анастасія Приходько та Народний герой України Андрій Копичин-Марадона
Першовересень у Новому Роздолі прозвучав у понеділок, 3 вересня, плавно переходячи одразу у напружений робочий тиждень. Перша шкільна лінійка у НВК ім. В.Труша розпочалася, як і годиться, у початок навчального року, рівно о 8.30. І першою (хоча, зрештою, зустрічав усіх таки рідний погляд новітнього Героя України, колишнього учня, ім’я якого нині гордо носить колись перша школа, Володимира Труша) привітала школярів іменита гостя Нового Роздолу – Заслужена артистка України, волонтер, одна із засновників громадського руху «Вимагаю змін», «почесний» воїн 8-го батальйону УДА «Аратта» (таким званням нагородив її напередодні комбат Андрій Гергерт), щира в почуттях патріотка, небагатослівна, проте багатоемоційна і цілеспрямована Анастасія Приходько, яка прибула у навчальний заклад разом із Народним героєм України, заступником командира батальйону «Аратта» Андрієм Копичиним на псевдо «Марадона». Вітаючи шкільну родину з початком нового навчального року, культова співачка бажала знань, терпіння і перемоги – нам усім вона вкрай необхідна. Першовересневі урочистості, окрім традиційного благословення о. Степана і візиту незвичайної гості, прикрасили і нагороди – В.Засанський вручив подарунки призеркам обласних олімпіад Сліпачик Андріані та Корецькій Софії.
* * *
Згодом Анастасія Приходько і Андрій Копичин ще завітали привітати школярів та вчителів ЗШ №5. А команда «Конкретних справ» у представництві Ірини Кравець та Степана Семерака вручала призи всім учасникам конкурсу творчих робіт, який оголосили до Дня незалежності. Учениці 5-ї школи, переможці у номінаціях «Кращий малюнок» (Вікторія Галів) та «Краще виконання патріотичного твору» (Сніжана Смерек) та Анастасія Боднар, авторка неймовірної краси ляльки, учениця школи в с. Гранки-Кути, були приємно здивовані отриманими подарунками на перших шкільних лінійках.

ЗШ №2 – у авангарді вимог Нової української школи
Арт-пікнік став стартом нового навчального року у Новороздільській ЗШ №2: творчі й математичні локації, з науковими цікавинками та синім птахом мрій, фруктова «їдальня», майстер-клас з плетення коси, містичні передбачення та учнівські «вподобайки» рідній школі передували першовересневій шкільній лінійці. І це засвідчило, що адміністрація та учнівсько-педагогічний колектив ЗШ №2 у День Знань стартували у відповідності до нових віянь у освітянстві, зокрема, у форматі Нової української школи.

Третя школа приваблює добрими традиціями, плідною співпрацею вчительського, учнівського та батьківського колективів. І це дає позитивні результати
За хвилю-другу до початку свята Першого дзвоника у ЗШ №3 мимоволі зустрів на шкільному подвір’ї декількох сусідів з рідного 9-го кварталу.
І якщо пан Ярослав та пані Галя, чия донечка Софійка навчається вже у 6-му класі, а син Володимир, закінчивши рік тому школу, вже студіює на 2-му курсі Львівської політехніки, випромінювали, так би мовити, сонячний настрій з нагоди Дня знань, то пан Сергій та його донечка Уляна, які привели у 1-й клас внучка й синочка Сашка, виглядали водночас і радісними, і помітно схвильованими. Ще б пак! – адже вони присутні на історичній миті, з якої починається шлях 7-річного Олександра у нове життя. Тож як тут зберегти спокій! На правах бувалого експерта третьої школи як навчального закладу, де ще десятки років тому сформувався чудовий педагогічний колектив, який напрацював чудові традиції прищеплення знань учням, а тепер під проводом директора – однокласника «іде в ногу» із сучасними вимогами (оскільки тут навчалися і моя дружина Марія, і донечка Галина, і діти моїх приятелів), намагаюся додати оптимізму Сергію та Уляні: мовляв, все буде добре із Сашком. Вони, схоже, вірять. Утім, за мить час на підбадьорування сусідів сплив – ведучі дзвінкими голосами запрошують у святкове коло головних винуватців урочистості – учнів 11 класу, для яких Перший дзвоник сьогодні пролунає востаннє у їхній «шкільній біографії», та учнів-першокласників, які почують його у стінах школи вперше, а згодом директор школи Володимир Іванович Павлів оголошує про відкриття урочистої лінійки.
Як зазначав вище, захід, у порівнянні з іншими роками, тривав, мабуть, на півгодини коротше. Але упродовж цього часу у форматі змістовного сценарію – із піснями, віршами, гуморесками, промовами - були сказані найголовніші слова. Слова вдячності один одному: учнів - учителям і навзаєм - за науку, терпіння, розуміння. І взаємні слова прощення, любові і поваги.
А ще звучали особливі чуйні слова першачкам і слова пошани воїнам-захисникам Вітчизни на Донбасі, які своєю жертвою утримують над Новим Роздолом та іншими теренами держави мирне небо. Прислухайтись до них, учні і дорослі…
Іван РИБКО, священик Новороздільської УГКЦ ім Різдва Пресвятої Богородиці: «Для когось це перший дзвоник, для когось це перший дзвоник, але останній у цій школі. Але для усіх нас він стає сьогодні дуже важливою зустріччю з Христом. Бо, як ідеться у відомій притчі, коли юнак зустрів Христа і запитав Його про науку для життя: «Що я маю робити?», Ісус відповів, щоб той дотримувався навчання, яке дають йому вчителі: «Маєш закон і пророків і їх слухай». Сьогодні тими словами Христос хоче звернутися до нас всіх, хто прийшов до цієї школи за наукою, за фундаментом для подальшого життя і навчання. Він і сьогодні немов би каже: слухайте своїх вчителів, бо представлять вам батьків ваших, які не мають можливості дати вам науку, до якої покликаний вчитель. Слухайте тієї науки, бо учителем всіх учителів є Христос. Отже, сьогодні всіх вас вітаю із святом Першого двоника: вітаю дирекцію школи, всіх вчителів і всіх тих, хто працює в цій школі, і бажаю, щоб ви, любі учні, поважали нелегку працю педагога, бо насправді вчитель – це не професія, це покликання, якому він вірний упродовж життя. Тож поважайте цю жертву, якою жертвують вчителі. Будьте добрими учнями, сприймайте мовлене до вас слово навчителя, яке ви можете і не наздогнати, вчасно не почувши і не засвоївши. Нехай всіх вас Бог благословить на добрий і плідний навчальний рік».
Володимир ПАВЛІВ: «Завершились літні шкільні канікули і сьогодні урочистий Перший дзвоник кличе нас усіх до роботи. Відзначу немаловажну деталь – для того, щоб так сталося, щоб ми цю першу урочисту шкільну лінійку відзначали під мирним небом у ошатних шкільних класах, десятки тисяч наших воїнів захищають нашу державу від російсько-окупаційного агресора на Донбасі.
Сьогодні учнями нашої школи стали 54 дитини, які вже будуть навчатися у форматі Нової української школи, тобто 12 років.Тобто вони разом із ровесниками із великих і малих міст України стануть першими учнями 1-х класів у реалізованій реформі вітчизняної шкільної системи. З великою повагою хочу привітати батьків наших першокласників за те, що вони віддали своїх дітей на навчання у нашу школу. Імовірно, такий вибір зумовлений тим, що наша школа славиться у місті кваліфікованими педагогами, добрими традиціями, плідною співпрацею вчительського, учнівського та батьківського колективів. І це дає позитивні результати. Зокрема, у минулому навчальному році 35 учнів нашої школи стали переможцями і призерами міських олімпіад з предметних дисциплін. Багато учнів школи стали лауреатами мистецьких конкурсів, переможцями спортивних змагань. Усі випускники школи стали студентами вищих навчальних закладів, а більшість із них буде навчатися на бюджетній формі.
Дорогі учні! Мабуть, кожен з вас, прийшовши сьогодні в школу, помітив, наскільки вона змінилася: встановлено нові енергозберігаючі вікна, зроблено ремонти та, де було необхідно, навіть облаштовано нові туалетні кабінки. Для того, щоб таке стало можливим, влітку, коли ви відпочивали, тут, не покладаючи рук, трудилося багато дорослих людей. Вони хотіли, щоб ви навчалися у гідних комфортних умовах. Тому прохаю зберегти очевидні плоди їхньої праці, затраченого часу, зусиль та коштів.
На завершення, традиційно хочу побажати: вчителям – доброти і терпіння, учням – відмінних успіхів у навчанні і доброї поведінки, а ще – усім нам разом – доброго здоров’я, щастя і мирного неба над Україною».

У СШ №4 відзначили День Знань у сучасному форматі – із майстер-класами, квестами та змаганнями
Шкільні лінійки на 1 вересня – пережиток радянської традиції, від якого давно час відійти в українських школах. У розвинених країнах немає виснажливого вишиковування, стояння під сонцем або дощем, вислуховування безкінечних напутніх промов.
Змінити формат проведення шкільної лінійки цього року вирішили у Новороздільській спеціалізованій школі №4. Перший дзвоник пролунав, звичайно, для всіх учнів школи, тому що це є символ навчання будь-якої дитини. Він пробуджує і в дорослих спогади про свої юні роки. Проте на лінійці були присутні лише 1-ші, 5-ті, 9-11-ті класи. Для решти учнів були проведені майстер-класи (6-ті, 8-мі класи – «Хочемо, щоб усі жили в мирі», «Наші земляки – герої Революції Гідності»), квести (3-ті класи – «Хто твій друг»), спортивні змагання (7-мі класи – «Розкажемо Європі про себе»), уроки-подорожі (2-гі, 4-ті класи – «Я люблю свою країну», «Квітка дружби», «Діти об’єднують Україну»).
Наталія СТАСІВ, заступник директора з навчально-виховної роботи СШ №4

Головні «діючі особи» перших шкільних днів та трішки статистики
Головними «діючими особами» перших шкільних днів є, звісно, першокласники і учні 11-х класів – хто вперше завітав на Першовересень і хто востаннє особливо відчув шарм цього свята. Їм переважно адресувалися побажання, найстарші ділилися з наймолодшими шкільним «досвідом», вручаючи їм подаруночки та даючи дієві «лайфхаки». І зміна, скажімо так, приходить бодай багаточисельніша. Судіть самі: 156 учнів 11-х класів новороздільських п’яти шкіл «вводили у курс» шкільного життя 259 першачків. Зокрема: 50 першокласників цьогоріч прийшло у НВК ім. В. Труша, 26 – у 2-гу школу, 54 – у ЗШ №3, 49 – у СШ №4 і аж 84 – у ЗШ №5. Натомість учні-випускники розподілилися таким чином: 33 – НВК ім. В.Труша, 29 – ЗШ №2, 17 – третя школа, 42 – СШ №4 і 35 – школа №5.
А вчителі, хоча це і був уже повноправний робочий день, який повторяється з року в рік, сприймали його не як «роботу», а радше все-таки як свято, намагаючись зробити якнайпам’ятнішим у житті школярів. На таку думку наштовхнула зустріч з К.В.Мандрик, учителем-мовником ЗШ №2, яка тут пропрацювала 26 років і ось уже понад 20 літ щовересня приходить на шкільну лінійку. Як на свято. Спостерігаючи за своїми учнями, які уже давно працюють вчителями у рідній школі, за етапами розвитку 2-ї школи (бувало тут, пригадує, і 1200 школярів, і втричі менше) за освітянськими змінами, ділячись цінними порадами, набутими за роки педагогічної праці.
Підготували Віра ВЛАСЮК та Іван БАСАРАБ