Воєнний стан. Такого в історії України ще не було

Обговорення питання введення воєнного стану в Україні

26 листопада 2018 року Верховна Рада України зібралася на позачерговому засіданні для обговорення питання введення воєнного стану в Україні.
Останні чотири роки країна прожила в умовах агресії. Але попри те, що Росія захопила частину території, наповнила Крим і Донбас масою техніки і «зелених чоловічків», Україна реагувала на це лише «гібридно». Аж поки 25 листопада не стався інцидент в Керченській протоці, коли російські прикордонні сили атакували, обстріляли та захопили в полон три українські військові судна разом з екіпажами. Уже ввечері того ж дня було скликано засідання Ради нацбезпеки та оборони, після якого президент звернувся до парламенту з пропозицією запровадити воєнний стан. Вдень 26 листопада голова держави увів в дію це рішення РНБО та направив його на затвердження у Верховну Раду України.
Народний депутат України Тарас Батенко 26 листопада зранку невідкладно прибув до Києва на позачергову сесію парламенту та оприлюднив свою позицію щодо введення воєнного стану в Україні: «Спроба ввести воєнний стан сьогодні, без розірвання дипломатичних стосунків із Росією, без закриття кордонів, є черговим намаганням влади надурити українців, відтермінувати вибори, а виграний час використати задля того, аби зачистити інформаційний простір і позбутися політичних опонентів». Народний депутат вважає, що в нинішній ситуації оголошення воєнного стану на всій території України є недоцільним. Виступаємо за впровадження режиму воєнного стану на територіях, прилеглих до районів бойових дій – Донецької, Луганської областей і акваторії Азовського моря. Група народних депутатів спільно з Тарасом Батенком заявили, що підтримають при голосуванні у Верховній Раді України пропозицію введення воєнного стану за таких умов:
- Ухвалення президентом України до голосування у Верховній Раді України його подання про запровадження воєнного стану рішення про розрив дипломатичних відносин з Російською Федерацією,
- Ухвалення РНБОУ та схвалення президентом України рішення про закриття кордону з РФ, запровадження суттєвих обмежень та заборон на взаємні поїздки певних категорій громадян,
- Ухвалення РНБОУ та схвалення президентом України рішення про заборону діяльності на території України будь-яких організацій чи установ, що фінансуються або в будь-який спосіб афілійовані з державою-агресором,
- Арешти на території України майна Російської Федерації, приватних капіталів, що мають російське походження. Заборона бізнесу, інвестування російського капіталу в Україні.
На жаль, ці пропозиції народного депутата України від нашого округу Тараса Батенка не були враховані. Однак, уже в сесійній залі Президент України Петро Порошенко під тиском депутатів вирішив змінити з голосу свій Указ та запропонував запровадити воєнний стан не на 60 днів, а на 30 днів (до 9:00 27 грудня 2018 року) на території 10 областей України (Вінницька, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська, Харківська, Сумська, Чернігівська області), а не як було заплановано попередньо на всю територію України. За такий проект Закону «Про введення воєнного стану в Україні» проголосувало 276 депутатів.
Після цього народні депутати України Звернулися до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу у зв’язку з черговим актом агресії Російської Федерації проти України.
Тарас ПОДВІРНИЙ