Під рішучим впливом голови ЛОДА Олега Синютки процес відновлення роботи ТЕЦ нарешті зрушив з місця

Під рішучим впливом голови ЛОДА Олега Синютки процес відновлення роботи ТЕЦ  нарешті зрушив з місця

Лід зрушив. І появилася реальна надія на початок опалювального сезону. Інформацію ми подаємо у послідовності від кінця до початку. Вчора, у четвер, зранку – на сходах при вході в управління КП РЖС знову шумний гурт новороздільців. Стишилося, коли до них вийшли начальник ТЕЦ І.В. Сеньків та технічний директор нової фірми – ПП «Гарант Енерго М» О.І. Гаркуша. Уважно вслухалися в обіцянки, цікавилися деталями, а наприкінці уже більш довірливо гомоніли з Олександром Івановичем, спільно плануючи майбутнє рідної ТЕЦ. По закінченню розмови не розбіглися, гуртом вирушили писати заяви – на перехід на роботу до ПП «Гарант Енерго М». Тож, можливо, після укладення усіх працевлаштувальних процедур віднині вийдуть на робочі місця і приступлять до «заживлення міста» теплом. Однак, технологічний процес запуску тепла займе близько двох тижнів, інформували теплоенергетики, тим паче, невідомо, що там і як після двотижневої відсутності…
* * *
А передувала цій події вчорашня зустріч тривалістю цілий робочий день. В МБК «Молодість» зібралися усі: окрім міської влади та депутатів і активної громадськості, прибули очільник Львівської облдержадміністрації О. Синютка з директором департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Н. Романчуком, трудовий колектив ТЕЦ і керівники комунальних установ – ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» Є.Коза та ПП «Гарант Енерго М» В.Купчак, представники НАБУ, зокрема, директор Львівського територіального управління Т.Лопушанський, і АРМА (Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів) – керуючий профільним відділом В.Різник, начальник юридичного відділу А.Потьомкін, П.Квітко. Прибуття такої поважної і масової делегації спричинилося патовою ситуацією – зривом опалювального сезону, про який міська влада сигналізувала у всі можливі органи влади та правоохоронні інстанції.
Лейтмотивом організованих переговорів стала позиція: не втручатися у судові суперечки і господарську діяльність підприємств, а подати місту тепло.


Свою позицію озвучували почергово керівники. Є.Коза (ТзОВ «Енергія-Новий Розділ»): наше підприємство заблоковане, працівникам ТЕЦ платити не маємо чим, тож все-одно будемо їх звільняти. І додав на настійливе запитання губернатора, що гарантує усіх взяти назад на роботу, якщо управитель згодом «піде» з міста. Бо до чого ще «досудяться», нікому не відомо. Керівник нової компанії-управителя ПП «Гарант Енерго М» В.Купчак переконував усіх присутніх у добрих намірах якнайшвидше запустити тепло, розвивати ТЕЦ: «Ми не прийшли сюди ні знищувати, ні різати на метал. Ми здійснюємо кризовий менеджмент і готові прийняти на роботу увесь персонал «Енергії» від техпрацівників до директора.
Зарплату обіцяємо не менше, а на час запуску – у листопаді – додамо 50 % премії». Хоча одна фраза таки обурила присутніх, адже новий управитель зазначив, що у випадку невиходу на роботу тецівців вони привезуть робочі бригади з Луганщини…
Працівники-енергетики ставили цілком слушні запитання про різного роду допуски, про збереження соціальних гарантій, в тому числі і т.зв. шкідливого списку, на які, було помітно, їм не могли надати чіткої професійної відповіді.
Цитатою дня стала фраза О.Синютки до представників АРМА і НАБУ: «Ви заварили усю ту кашу, яку ми тут сьогодні спільно розхльобуємо...». Так, адже високопоставлені організації, від яких очікували результативної боротьби із зловісною корупцією, зуміли перекласти її наслідки на плечі знедоленого люду....
Новому витку з’ясовування стосунків не дозволила перерости у балаган чітка вказівка О.Синютки: сідаємо за стіл переговорів, на який запросив представників від кожної сторони. Переговори затягнулися на довгі години і лише менеджерський хист голови ЛОДА рятував ситуацію і дозволив з четвертого разу таки підписати Меморандум між ЛОДА, Новороздільською міськрадою, АРМА, ПП «Гарант Енерго М», ТзОВ Енергія-Новий Розділ» і трудовим колективом ТЕЦ.
В основному усі зусилля переговорного процесу зосереджувалися на алгоритмі працевлаштування персоналу ТЕЦ: за бажанням або звільненням та зарахуванням на роботу, або переведенням за згодою двох керівників юридичних осіб. Також у Меморандумі прописано, що зберігаються посадові оклади на рівні, не нижче посадових окладів та тарифної сітки за попереднім місцем роботи із збереженням обов’язкових надбавок, в т.ч. за шкідливі умови праці, передбачені чинним законодавством. Зобов’язання взяли на себе і ТзОВ «Енергія-Новий Розділ», і ПП «Гарант Енерго М» - надати штатний розпис працівників ТЕЦ, сприяти отриманню технічної документації, необхідної для експлуатації ТЕЦ, у триденний термін мають укласти господарські договори на використання газо-, водо- та електропостачання. А також передбачено, що важливо для міського бюджету, що управитель має сплачувати ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) за місцем здійснення діяльності, тобто в міський бюджет.
Постійно виникаючі суперечки щодо майна, щодо трактування судових рішень «тормозили» процес. У ході словесних баталій якої лишень інформації не почули (до речі, усе це можна віднайти і у глибинах інтернету) як про особистості, так і про певні організації і «підводні камені» конфлікту, який заблокував роботу двох «Енергій». Дійсно, боротьба «великого бізнесу», яку абсолютно не хвилює доля «малих людей». Зарозумілість та навіть зухвалість деяких столичних представників це підтверджувала: один чоловік навіть просив не називати його «паном». Хоча, справедливо, бо повадки його були далеко не панські… Вражав і безлад на високому державному рівні, і нефаховість державних мужів, бо саме вона призвела до теплового колапсу у двох містах області, і недоговорювана інформація, приміром, В. Купчак, власник і керівник ПП «Гарант Енерго М», взяв на себе борги двох «Енергій» у сумі майже 400 мільйонів (!) гривень та розробив програму заходів, як ці борги відробити, проте озвучити її не поспішає. На чиї плечі ляжуть борги енергоолігархів?
Та суперечки таки закінчилися підписанням Меморандуму. Білий дим «теплового конклаву» таки пішов, коли учасники переговорів вийшли до гурту новороздільців зачитати його пункти. О.Синютка пообіцяв контролювати процес – і вже наступного дня, у четвер, о 7 ранку, відвідав Новороздільську ТЕЦ. Нам, новороздільцям, міській владі, громадськості також не вартує «давати на спокій», аж допоки не буде виконано усі умови Меморандуму та вирішено решту спірних питань.
* * *
А ще кількома днями раніше обурені новороздільці зібралися на загальноміський мітинг з приводу зриву опалювального сезону. Проводився він виважено, можливо, тому, що ще матінка-природа стала на сторону городян, котрі залишилися без тепла. Хоча бочки – чи то для обігріву, чи то для шумового протесту – уже очікували свого часу. Чи не вперше саме після міського мітингу тецівці мали довгу розмову з представниками фірми-управителя. Городянам доводили інформацію з різних позицій. Депутат Львівської обласної ради від нашого міста Г.Сич зареєструвала подання щодо проведення позачергової сесії ЛОР. І знову ж таки – звернення пішли по всіх владних та правооохоронних інстанціях.
* * *
Ну і якщо ми розпочали подання інформації послідовністю з кінця то початку, то необхідно згадати «початок» - як НАБУ затримало у Львові чотирьох посадових осіб ТОВ «Енергія-Новий Розділ» і ТОВ «Енергія-Новояворівськ» за підозрою в заволодінні 300 млн куб м природного газу НАК «Нафтогаз України» на суму понад 1,4 млрд грн.
Тобто підприємства-власники Новояворівської і Новороздільської ТЕЦ в 2013-2015 роках купували природний газ у НАК «Нафтогаз України» для виробництва теплової енергії населенню. Для такої категорії споживачів «Нафтогаз» продає газ дешевше, ніж для комерційних споживачів. Згідно з українським законодавством, теплогенеруючі підприємства купують газ для потреб побутових споживачів за регульованою ціною, яка в рази нижче ринкової. У 2013 -2014 роках і на початку 2015-го вона становила близько 1,31 тис. гривень за тис. кубометрів, в той час як ринкова ціна газу варіювалася в діапазоні від 3,35 до 11,3 тис. гривень за тис. кубометрів. Три квартали 2015 року регульована ціна газу становила 2,99 тис. гривень за тис. кубометрів, а ринкова – 8,7-9,6 тис. гривень за тис. кубометрів. Однак підприємства купили понад 300 млн куб. м газу за пільговою ціною, не плануючи використовувати його для потреб населення, вважають слідчі. В результаті, за висновками експертів, на які посилається суд в одній зі своїх ухвал, «Нафтогаз України» було завдано збитків у розмірі 1,4 млрд гривень. Ця сума – різниця між отриманими НАКом грошима за поставлений на ТЕЦ газ для потреб населення і сумою, яку «Нафтогаз» отримав би, якщо б підприємства купували у нього газ за ринковою ціною для виробництва електроенергії. А прибутковість для Новояворівської і Новороздольскої ТЕЦ в результаті використання пільгового газу для генерації електроенергії, навпаки, перевищила 60%. При тому, що закладена галузевим регулятором НКРЕКП рентабельність в тарифі складає 3-5%.
* * *
А якщо бути точнішим, то початок: рішення депутатів Новороздільської міської ради десь далекого 2005 року, яким передали у приватну власність важливі стратегічні об’єкти по теплопостачанню, а також постачанню води і електроенергії….
Віра ВЛАСЮК