ТРИБУНА ДЕПУТАТА

Ірина КРАВЕЦЬ: «Щоб уникнути такого здивування, слід мислити стратегічно, а не розпилюватися на важливі, та все ж повсякденні потреби»

«Вони йшли невідомо куди і дуже здивувалися, прийшовши не туди»
Марк ТВЕН


Останнім часом в Новому Роздолі часто відбуваються громадські слухання. Це пов’язано з необхідністю обговорювати з мешканцями міста містобудівну документацію перед її затвердженням. Найбільш резонансними були слухання щодо розгляду детального плану колишньої пилорами під склад міндобрив (в народі – аміак) і детального плану колишнього заводу складних мінеральних добрив (як виявилося – під сміттєпереробний завод).
На цих слуханнях мешканці міста часто говорили: ми хочемо екологічно безпечні підприємства, нам слід перепрофільовуватися з міста хіміків на місто іншого призначення, треба думати про здоров’я майбутніх поколінь. Тому важко змиритися, що від затвердження цих детальних планів залежить подальший вектор розвитку міста. Адже коли на території є один екологічно-небезпечний об’єкт, він буде магнітом для інших небезпечних об’єктів.
А могло б бути інакше, якби міська влада постійно і систематично працювала над стратегічними документами. Зокрема, в попередній каденції група спеціалістів розробила концепцію індустріального парку, яка передбачає залучення інвесторів для виробництва еко-ощадних матеріалів, продукції і технологій (наприклад, органічна косметика, продукти на основі відходів рослинництва, ізоляційні матеріали, електромеханічні засоби обліку, матеріали з відходів будівництва тощо).
Проте в нас немає довгострокової стратегії розвитку, немає цілісного бачення власної перспективи. Складається враження, що Марк Твен писав саме про Новий Розділ: «Вони йшли невідомо куди і дуже здивувалися, прийшовши не туди».
Щоб уникнути такого здивування, слід мислити стратегічно, а не розпилюватися на важливі, та все ж повсякденні потреби. Враховуючи досвід інших країн та інших українських міст, я переконана, що розробку стратегії необхідно розпочати з розробки містобудівної документації. Узагальню тезово чому.
1. Містобудівна діяльність спрямована на підтримання повноцінного життєвого середовища (так пише в Законі України «Про основи містобудування»). Чи не є повноцінне життєве середовище визначальним критерієм якості нашого життя?
2. Той самий закон серед напрямків діяльності визначає один напрямок для реалізації містобудівної документації і для реалізації інвестиційних програм розвитку. Звідси, інвестиції напряму залежать від містобудівної документації.
3. Містобудівна документація є основою для підготовки обгрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів. Чому це важливо для Нового Роздолу? Є таке поняття як «землі на території Новороздільської міської ради за межами міста». Такими землями розпоряджається облдержадміністрація. А голова адміністрації в наше місто навіть не заїжджає, на нього і на його дітей не впливають ні теперішні гудрони, ні майбутнє сміття. А якщо включити територію «Сірки» в межі міста, то нею будуть розпоряджатися місцеві депутати, більшість з яких тут живуть, мають нерухомість, роботу, бізнес тощо, а тому будуть захищати себе і своє місто від небезпечних і шкідливих об’єктів.
4. Містобудівна документація є основою для підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації, вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів містобудування та упорядкування територій.
Зважаючи на викладене, я підготувала проект рішення Новороздільської міської ради «Про внесення змін до програми Програми розроблення містобудівної документації», яким пропонувала профінансувати у 2017 році розробку генерального плану міста. Для мене це першочерговий пріоритет. Адже БЕЗ ГЕНЕРАЛЬНОГО ПЛАНУ ми:
- не маємо цілісного бачення просторового розвитку міста;
- витрачаємо з міського бюджету багато коштів на розробку детальних планів окремих територій (наприклад, на останній сесії ми давали згоду на розробку детальних планів під школи, під стадіон, щоб його можна було здати в оренду; озвучувалося, що один такий детальний план може коштувати до 30 тисяч гривень);
- примушуємо підприємців і підприємства платити за розробку детальних планів, коли вони хочуть узаконити право на землю під власними будівлями і почати платити кошти в казну за цю землю (якби був актуальний генплан – детальні плани розробляти не треба);
- допускаємо хаотичну забудову (а може, комусь і вигідно торгувати земельними ділянками без цілісного бачення забудови міста);
- породжуємо соціальні конфлікти (наприклад, значну хвилю обурення викликав факт виділення території між церквою та озером для житлової забудови учасникам АТО, адже хтось собі бачив на тому місці парк, хтось город тощо);
- втрачаємо можливість включити територію «Сірки» в межі міста і самостійно розпоряджатися нею, зробити зонування з метою визначення призначення окремих ділянок, враховуючи їх екологічне навантаження, брати на себе відповідальність за будівництво чи заборону будівництва екологічно-шкідливих об’єктів на цій території.
Проект рішення я подала в той час, коли у нас появилися кошти, в т.ч. від продажу кінотеатру. Виконавчі органи подали інформацію, що для розробки генплану необхідно 265 тисяч гривень. Невідомо, чи така сума буде в нашому бюджеті наступного року. Адже на програму розроблення містобудівної документації виділяються кошти, які надходять від продажу об’єктів комунальної власності (спецфонд), а в нас таких залишилось дуже мало.
Проте ні міський голова, ні більшість депутатів не підтримали ідею фінансування генерального плану, всі наявні кошти перекинули на інші потреби. Погоджуюся з більшістю, що місту потрібно і дорогу, і ліфти ремонтувати, і відеокамери встановлювати, і техніку для виробництва паспортів купувати…. але без стратегічного бачення майбутнього Новий Розділ рухається наче з зав’язаними очима. Ми лише «гасимо пожежі», але не думаємо, як досягти такого рівня, щоб мінімізувати ризик виникнення цих «пожеж».
Кажуть, надія помирає останньою. Маю мало надії на появу стратегічного бачення розвитку міста в тих, хто при владі і хто не зацікавлений в прозорості та наведенні порядку. Але дуже сподіваюсь на однодумців у депутатському корпусі, які також цікавляться досвідом розвитку прогресивних міст України і світу.
Ірина КРАВЕЦЬ, депутат Новороздільської міської ради, фракція «КОНКРЕТНИХ СПРАВ»
 

Оголошення